Jeżeli nie dostałeś zasiłku stymulacyjnego

IRS czyni starania, aby dotrzeć do osób, które normalnie nie rozliczają podatków, by poinformować ich o należącym się im zasiłku stymulacyjnym. IRS przedłużył termin zgłoszeń do 21 listopada, a 10 listopada IRS ogłosił „Krajowym Dniem Rejestracji EIP, co jest skrótem od Economic Impact Payment.

Przypomnienie o zasiłku stymulacyjnym

Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act, w skrócie CARES Act, czyli Ustawa stymulacyjna, przeznaczyła zasiłek w wysokości 1,200 dol. na osobę, 2,400 dol. dla małżeństw rozliczających się razem i 500 dol. na dziecko do 16-go roku życia. Małżeństwo z dwojgiem dzieci dostało do 3,400 dol., ale niektórzy mniej, niektórzy nic, zależnie od dochodu. Oto zasady.

Pełną kwotę dostały osoby samotne, które mają przychód do 75,000 dol. rocznie, małżeństwa rozliczające się razem o przychodzie 150,000 dol. oraz głowy rodziny z przychodem do 112,500 dol. Płatność jest stopniowo redukowana o 5 dol. na każde 100 dol. zarobione powyżej tych limitów, tak że osoby samotne z zarobkami powyżej 99,000 dol. i małżeństwa rozliczające się razem zarabiające powyżej 198,000 dol. rocznie żadnego czeku nie dostały. Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie, znajdź na sieci „stimulus check calculator”.

Należy zaznaczyć, że czeki stymulacyjne są dla każdego uprawnionego, a nie tylko dla tych, którzy stracili pracę albo zamknęli biznes. Jest trochę paradoksalne, że małżeństwo zarabiające sto pięćdziesiąt tysięcy rocznie, mające pracę i znaczne oszczędności, uzyska takie samo wsparcie, jak bezrobotni bez grosza przy duszy. Ponadto stymulacyjny zasiłek zainkasowali nawet ci, którzy mają zaległości podatkowe, albo są dłużni pieniądze rządowi federalnemu z innych powodów.

Skąd IRS o nas wie

Większość Amerykanów niczego nie musiało czynić, by dostać zasiłek. Czeki albo karty płatnicze z załadowaną odpowiednią kwotą dotarły automatycznie w kwietniu i w maju tego roku do tych podatników, którzy posłali deklaracje podatkowe za rok 2019 albo 2018. Jeżeli podatnik podał na rozliczeniu numer konta bankowego, należność wpłynęła mu na to konto.

Większość emerytów podatków płacić nie musi, a IRS wziął o nich informacje od Administracji Social Security,  zawarte na formularzu Form SSA-1099, a od Railroad Retirement Board – na Form RRB-1099.

Jeżeli zasiłku nie dostałeś

Miliony ludzi zasiłku nie dostało z różnych powodów. IRS nie wie o dzieciach, które urodziły się w roku 2019, a nie zostały zgłoszone jeszcze na podatkowej deklaracji. Jeżeli emeryt ma małżonka, który świadczeń jeszcze nie pobiera, a para z podatków się nie rozlicza, bo nie musi, to IRS o tym małżonku też nie wie i powinien się on zarejestrować. Wielu podatników się przeniosło, zmieniło konta w bankach. Poza tym nie są wykluczone zwykłe pomyłki.

Pierwotnie rozeszła się informacja, że o stymulacyjne czeki będzie się można upominać w przyszłym roku na podatkowym zeznaniu. Teraz wygląda na to, że IRS zmienił plan, przedłużył do 21 listopada termin zgłoszeń, który jest nieodwołalny.

IRS się stara

Dla „non-filers”, czyli osób, które z podatków rozliczać się nie muszą, IRS założył witrynę internetową, gdzie można wstawić swoje podstawowe dane niezbędne do otrzymania zasiłku. Non-filer Tool, i tam się zarejestrować. Adres: https://www.irs.gov/coronavirus/economic-impact-payments. IRS wyznaczył termin zgłoszeń na 15 października, ale przedłużył go do 21 listopada.

IRS stara się do dotrzeć do osób uprawnionych do zasiłku. Możesz być jednym z dziewięciu milionów mieszkańców USA, którzy otrzymali od IRS list z informacją, jak zarejestrować się na stronie internetowej IRS, aby ubiegać się o zasiłek. Jeśli otrzymałeś ten list z urzędu skarbowego, wiedz, że list jest prawdziwy, nie przychodzi od oszustów. Przejdź do autentycznej witryny IRS pod adresem www.IRS.gov/EIP lub zadzwoń bezpośrednio pod numer 800-919-9835, aby zarejestrować się i odebrać płatność.

Strzeż się oszustów

Jeśli ktoś dzwoni do ciebie niby z IRS, dostajesz e-maile lub SMS-y oferujące pomoc w uzyskaniu płatności stymulacyjnej, to strzeż się przed oszustami. Rozłącz się i nie odpowiadaj ani nie klikaj na żadne linki w SMS-ach ani e-mailach. Czemu? Ponieważ IRS nie wysyła SMS-ów, e-maili ani nie wydzwania. Gdy IRS ma do ciebie sprawę, to pisze list i wysyła na adres, jaki podałeś na ostatnim zeznaniu podatkowym. IRS nigdy nie poprosi cię o uiszczenie opłaty ani nie straszy policją.

Czy po terminie pieniądze ci przepadną?

Na swojej witrynie IRS wyjaśnia tę kwestię. Możesz nadal kwalifikować się do otrzymania płatności w 2021 r., jeśli:

  • Nie zarejestrowałeś się online, pocztą i nie otrzymałeś płatności w 2020 roku lub
  • Otrzymałeś płatność, ale nie była to pełna kwota. Maksymalny zasiłek wynosi 1200 USD lub 2400 USD dla małżeństwa plus 500 USD na każde kwalifikujące się dziecko.

Następnie: Składając formularz 1040 za rok 2020, można będzie upomnieć się o zasiłek. IRS rozesłał do paru milionów podatników list IRS – Notice 1444 Your Economic Impact Payment, informujący, że zasiłek im się należy i podający instrukcje, jak się zarejestrować. Jeżeli masz ten list, to załącz go do zeznania podatkowego za rok 2020 i wyślij do 15 kwietnia 2021 roku.

Dlaczego jedni dostali stymulacyjny zasiłek, a inni nie?

Brak zasiłku może być spowodowany różnymi powodami.

  • IRS o tobie nie wiedział, bo nie musiałeś rozliczać się z podatków w ostatnich latach.
  • IRS ma zły adres. Nie podałeś na zeznaniu podatkowym numeru swego konta bankowego, więc IRS przesłał ci czek albo kartę debetową z zasiłkiem pod adres, który okazał się nieaktualny. Zmień swój adres tu: irs.gov/faqs/irs-procedures/address-changes.
  • Ktoś w rodzinie na zeznaniu podatkowym ma wstawiony numer podatnika, wtedy dyskwalifikowana jest cała rodzina.
  • Podałeś numer konta w zagranicznym banku. IRS nie może zrobić direct deposit do zagranicznego banku tylko do amerykańskiego.
  • Twój numer Social Security jest nie do pracy (Not valid for employment).

Sporo osób dostało przed laty kartę SS autentyczną, ale nie upoważniającą do pracy, potem zdobyli stały pobyt, nawet obywatelstwo, ale nigdy tego faktu nie zgłosili i ich numer SS ciągle figuruje jako nie do pracy. To może być przyczyną, dla której czeku nie dostali.

Rada: Zgłosić otrzymanie zielonej karty czy obywatelstwo do SS, a na rozliczeniu podatkowym w przyszłym roku upomnieć się o pieniądze. Zapoznać się z informacjami w witrynie IRS pod
Get my payment”, https://www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment.

Co robić teraz?

Uaktualnij swoje informacje: zgłoś uzyskanie zielonej karty czy obywatelstwa w Urzędzie Social Security, zmień adres w IRS (https://www.irs.gov/faqs/irs-procedures/address-changes) i upomnij się o zasiłek na zeznaniu podatkowym za rok 2020.

Elżbieta Baumgartner