POMÓŻ UCHYLIĆ WEP!

AKCJA – POMÓŻ UCHYLIĆ „WEP”!

USTAWA O SPRAWIEDLIWYM ZABEZPIECZENIU SPOŁECZNYM 

Do Kongresu USA została zgłoszona Ustawa “Social Security Fairness Act of 2021” (H.R. 82 i S.1302) mająca wyeliminować Government Pension Offset (GPO) i Windfall Elimination Provision (WEP) z obecnej Ustawy o Social Security (Social Security Act). Propozycja ta ma poparcie wielu Kongresmenów i Senatorów. Gdyby ta Ustawa została uchwalona i podpisana przez Prezydenta potrącenie WEP przestałoby obowiązywać. Obecnie powoduje ono redukcję emerytury i renty inwalidzkiej Social Security dla tych, którzy również mają emeryturę albo rentę inwalidzką wypracowaną poza systemem Social Security (np. świadczenia z polskiego ZUS albo KRUS).

Losy propozycji H.R 82 można śledzić na witrynie Kongresu: https://www.congress.gov/bill/117th-congress/house-bill/82, a S.1302: https://www.congress.gov/bill/117th-congress/senate-bill/1302.

 WYŚLIJ LIST DO SWOJEGO REPREZENTANTA W IZBIE REPREZENTANTÓW I DO SWOICH DWÓCH SENATORÓW W SENACIE.

POPRZYJ INICJATYWĘ, NAWET JEŻELI TA SPRAWA BEZPOŚREDNIO CIĘ NIE DOTYCZY. (Patrz poniżej na wzory listów).

 ZRÓB TO PRZEZ SOLIDARNOŚĆ Z POLSKIMI EMERYTAMI, KTÓRYM SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION NIESPRAWIEDLIWIE POTRĄCA Z SOCIAL SECURITY OKOŁO POŁOWY WARTOŚCI POLSKIEJ EMERYTURY.

JAK WYSYŁAĆ LISTY

  1. Zachęć swoje organizacje polonijne do przyłączenia się do akcji poprzez wypełnienie DEKLARACJI POPARCIA AKCJI pod adresem: https://pacmissouri.org/contact-us/actions-support-declaration.
  2. Sprawdź, kto jest twoim Reprezentantem i Senatorem w Kongresie. W tym celu udaj się do: house.gov/representatives/find-your-representative i wstaw swój numer kodu pocztowego.
  3. Sprawdź, kto jest twoim Senatorem. W witrynie senate.gov/senators/senators-contact.htm wybierz nazwę swego stanu.
  4. Wydrukuj listy do swojego Reprezentanta i do dwóch Senatorów. Tu są formularze listów w wesji DOC do edycji: SS Fairness Act of 2021 letters DOC, a tu w wersji PDF: SS Fairness Act of 2021 letters PDF.
  5. Wpisz swoje dane osobowe, datę i złóż swój podpis.
  6. Adresując list i kopertę użyj adresy polityków z powyższych linków.
  7. Zachęć swoich krewnych i przyjaciół, by zrobili to samo.

Inaczej: Udaj się do https://democracy.io, wpisz twój adres, a pojawią się nazwiska twojego reprezentanta i senatorów. Możesz tam wkleić tekst skopiowanego listu (punkt 4), a zostanie on wysłany mailem do trzech polityków.

Instrukcje i wzory listów zostały przygotowane przy pomocy Oddziału Kongresu Polsko-Amerykańskiego w Missouri, https://pacmissouri.org.

Więcej o walce z WEP przeczytasz tu: Co nowego w Kongresie z Windfall Elimination Provision.

Co jeszcze

W interesie POLONII jest przyłączenie się do inicjatywy prowadzonej od lat przez National Educators Association (NEA). Na ich stronie https://educationvotes.nea.org/action/fully-repeal-unfair-social-security-penalties  można dogodnie posłać petycję w sprawie WEP. Warto odwiedzić stronę  SSFairness.org, https://ssfairness.org i wpisać się na ich listę adresową.