Pracowałeś dla siebie? Złóż wniosek o zasiłek dla bezrobotnych PUA

Aby dostać zasiłek, musisz pracować dostatecznie długo w firmie, która płaciła składki na ubezpieczenie od bezrobocia, po czym zostać zwolniony przez pracodawcę bez własnej winy (laid off). Departament Pracy skontaktuje się z twoim pracodawcą, by to sprawdzić. Ponadto, musisz być zdolny i chętny do podjęcia nowej pracy oraz jej szukać. Oczywiście, musisz mieć prawo do pracy w USA.

Powinieneś wiedzieć, że nowe przepisy udostępniają zasiłek szerszej grupie bezrobotnych. Ustawa stymulacyjna CARES Act z marca tego roku stworzyła nowy program zwany Pandemic Unemployment Assistance (PUA), który ma pomóc osobom nie objętym standardowym ubezpieczeniem od bezrobocia. Są to: osoby samozatrudnione, pracujące w niepełnym wymiarze (part-time work), osoby bez wystarczająco długiej historii pracy, te, które wykorzystały już standardowy zasiłek oraz osoby dotknięte przez skutki epidemii koronawirusa.

Więcej wyjaśniłam kilka tygodni temu w artykule pt.: “Koronakryzys: Dziesięć wskazówek dla bezrobotnego“.

Ważne: Powiedzmy, że pracujesz dla siebie samego (rozliczasz się na załączniku Schedule C), albo masz własną firmę. W marcu biznes ci stanął z powodu nakazu zamknięcia wszelkiej działalności gospodarczej, która nie jest “essential“. Nie jest jeszcze za późno, by złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych PUA.

W stanie Nowy Jork: https://applications.labor.ny.gov/IndividualReg/

Rejestrujesz się na witrynie swojego stanowego urzędu pracy jako bezrobotna osoba samozatrudniona, deklarujesz, że twój biznes stanął od daty zamrożenia gospodarki w twoim stanie (od 22 marca w stanie Nowy Jork), jako dowód przychodów w roku 2019 posyłasz Schedule C i ewentualnie inne dokumenty, o które urząd może cię poprosić. Jeżeli twój wniosek zostanie zatwierdzony, dostaniesz zasiłek wypłacony wstecznie, od wskazanej przez ciebie daty. Czek wyniesie tyle, ile zasiłek stanowy zależny od wysokości twoich zarobków (ale nie mniej niż połowa przeciętnego stanowego zasiłku dla bezrobotnych) plus 600 dol. zapomogi PUA od 29 marca do 31 lipca 2020.