Prochy lub zwłoki do Polski

Jeżeli nie chcesz, by uciułane przez ciebie pieniądze zostały wydane na kosztowny pogrzeb, albo jeszcze kosztowniejszy transport zwłok do Polski, przeczytaj ten artykuł.Porady doświadczonego właściciela domu pogrzebowego.

Rozważmy słanie prochów do Polski

Przykład z życia: Przebywający “na dorobku” w Stanach, Mieczysław K. zmarł niespodziewanie. Planował niedługo wracać do żony i dwojga dzieci, miał już uskładane na koncie około $20,000. Jego siostra skontaktowała się z rodziną w Polsce, by uzgodnić rodzaj pogrzebu. Żona orzekła, że mąż powinien spocząć w rodzinnym grobie. Ciało trzeba było oczywiście jak najszybciej przetransportować samolotem do Polski. Siostra nieśmiało spytała, czy nie lepiej byłoby przesłać prochy. Rodzinie w Polsce nie mieściło się w głowie, że ojca można byłoby spalić… Nie ma takich obyczajów w Polsce, poza tym w takich okolicznościach nie wypada wszak myśleć o kosztach i fatydze. A szkoda. Trumna, balsamowanie ciała, transport do Polski i pogrzeb kosztują fortunę. Uciułane przez Mieczysława K. w ciągu 4 lat pieniądze zostały wydane na ostatnią posługę, a nie na zabezpieczenie osieroconej rodziny. Sam zmarły pewnie wolałby nie marnować swoich pieniędzy w taki sposób, lecz przekazać je najbliższym.

Spróbujmy więc, w razie potrzeby, rozważyć wysłanie prochów do Polski!

Dlaczego słać prochy

Wszyscy sceptycy powinni przyjąć do wiadomości, że kremacja (spalenie zwłok) jest bardzo popularna w USA i w wielu innych krajach. Wybiera ją obecnie około jedna czwarta Amerykanów i przewiduje się, że do roku 2010 procent ten wzrośnie do czterdziestu. W Kalifornii i na Florydzie dwie trzecie osób wybiera kremację dla siebie lub swoich najbliższych. Powody są następujące:

  1. Niższy koszt. Przeciętny pogrzeb z kremacją kosztuje tylko $1,400, podczas gdy tradycyjny pochówek – ok. $6,000, plus miejsce na cmentarzu oraz wykopanie i zasypanie grobu.
  2. Prostsze przygotowanie pogrzebu.
  3. Zanik tradycji pielęgnowania grobów najbliższych (gdy my obchodzimy Wszystkich Świętych, w USA Halloween jest okazją do zabawy).
  4. Rozproszenie rodzin. Ludzie są coraz bardziej rozproszeni po Stanach Zjednoczonych i mało kto przywiązuje uwagę do tego, by być pochowanym blisko rodzinnego domu.

Jak przewieźć prochy do Polski – praktyczne porady

W Connecticut umarł pan Andrzej Kowalski. Jego żona, Beata Kowalska postanowiła przewieźć zwłoki do Polski. Po krótkim namyśle i analizie kosztów zdecydowała, że przewiezie jego skremowane szczątki, a nie ciało.

Sprawę zorganizowania przewozu doczesnych szczątków Andrzeja Kowalskiego prowadził w imieniu pani Kowalskiej dom pogrzebowy w New Britain. Aby uzyskać zezwolenie Konsulatu na przetransportowanie prochów, Dyrektor domu pogrzebowego posłał do Konsulatu zaświadczenie o kremacji (treść tego pisma pokazana jest w naszym e-booku pt. Jak zorganizować pogrzeb w Ameryce i przewieźć prochy do Polski). Drugim dołączonym do pisma dokumentem było zaświadczenie domu pogrzebowego, że prochy pana Kowalskiego zostały przygotowane do przewozu, włożone do metalowej trumny, która zostanie szczelnie zamknięta, oraz że trumna nie zawiera niczego poza zwłokami.

Wkrótce po otrzymaniu pisma w domu pogrzebowym pojawił się urzędnik konsulatu, który opieczętował pojemnik z prochami pana Kowalskiego. Następnie konsulat wydał zgodę na przewóz prochów pana Kowalskiego do Polski.

UWAGA! Zgoda na transport nie będzie wydana, jeżeli śmierć została spowodowana przez chorobę zakaźną.

Organizując przewóz prochów swego męża do Polski pani Kowalska poniosła następujące koszty (w roku 2006):

  1. Opłata na rzecz Konsulatu: $145. (panią Kowalską obciążono kosztami podróży urzędnika konsulatu do New Britain – dlatego właśnie podana kwota różni się o $39 od podstawowej, pobieranej przez Konsulat za wydanie zgody na transport zwłok do Polski).
  2. Za świadczone usługi dom pogrzebowy pobrał $550.
  3. Polski dom pogrzebowy, który odebrał urnę z prochami pana Kowalskiego z lotniska i zajął się jej dalszym transportem pobrał $325.
  4. Linie lotnicze LOT pobrały za transport urny $1,500. Razem: $2,520.

2007