Rodzina w Polsce a rozliczenie podatków

Tysiące imigrantów w USA dostają od Urzędu Podatkowego odmowę zwrotu nadpłaconych podatków, a nawet muszą sporo dopłacać. Powodem jest fakt, że od 1 stycznia 2018 wygasa kolejna porcja numerów rejestracji podatkowej ITIN i wiele osób nie zdążyło ich odnowić. Jeżeli na ten numer rozliczasz siebie albo członków rodziny, to powinieneś wiedzieć, jak uniknąć straty setek, a nawet tysięcy dolarów.

Pytanie

Pytanie pana Tomasza: Jeszcze w lutym dokonałem rozliczenia podatkowego za rok 2016, podając swój numer SS oraz numer ITIN mojej żony przebywającej w Polsce, co robię od wielu lat. W ubiegłym tygodniu dostałem pismo z IRS informujące mnie, że zamiast zwrotu $50 muszę dopłacić $782. Księgowy mówi, że powodem tego jest nieaktualny numer ITIN, a ponadto, że mogę podawać moją żonę do rozliczenia tylko gdy żona jest w USA legalnie. Faktem jest, że żona jest w Polsce, nigdy tutaj nie była, a ja jestem legalnie i mam obywatelstwo USA. Gdzie jest prawda? Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Niestety, mój angielski nie jest wystarczająco dobry do samodzielnego poszukiwania rozwiązania. Bardzo proszę o pomoc.

Powodem wyższych podatków pana Tomasza jest fakt, że IRS unieważnił istnienie żony na zeznaniu podatkowym i zmienił status podatkowy z “married filing jointly” na “single“. Uczynił to nie dlatego, że żona nie jest w USA legalnie, bo w tej dziedzinie przepisy się nie zmieniły, lecz dlatego, że wygasł jej numer ITIN.

Które numery wygasają

Twój ITIN może wymagać odnowienia. Od 1 stycznia 2017 roku utraciły ważność numery ITIN nie używane na federalnych deklaracjach podatkowych w którymś z ostatnich trzech lat (2013, 2014, i 2015), Również odnowić należy numery wydane przed rokiem 2013, które będą wygasać stopniowo. W roku 2017 przedawniają się numery mające środkowe cyfry 78 albo 79 (przykład: 9XX-78-XXXX).

Od 1 stycznia 2018 roku wygasły numery nie używane latach 2014, 2015  albo 2016. Nawet jeżeli regularnie składałeś zeznania podatkowe na swój numer, wygasł on, jeżeli był wydany przed rokiem 2013 i miał w środku cyfry 70, 71, 72 albo 80.

Powodem tej czystki jest fakt, że numery ITIN wpadły w ręce oszustów, którzy wyłudzili miliardy dolarów. Na przykład, do jednego adresu w mieście Phoenix przypisane jest aż 15,795 numerów, a z jednego adresu w Atlancie wysłano aż 23,994 deklaracji podatkowych, domagających się zwrotu podatku na kwotę ponad 46 miliona dolarów. Oszustwa są masowe, a organy ścigania sobie z nimi nie radzą. Dlatego Departament Skarbu zarządził przedawnianie numerów podatkowych i obowiązek ich odnawiania.

Czy można rozliczać się z żoną w Polsce?

Można. Nawet jeżeli nie ma ona amerykańskiego statusu imigracyjnego, nigdy w Stanach nie była i nie ma numeru Social Security, mąż – amerykański podatnik – może się z nią razem rozliczyć. Publikacja IRS 1915 (https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf) to wyjaśnia dokładnie. Warunkiem jest dodanie do przychodu rodziny zarobków żony w Polsce. Przeważnie żona w Polsce nie pracuje, więc wspólne rozliczenie jest dla rodziny korzystne.

Ażeby odnowić numer ITIN, żona powinna wypełnić druk W-7. W prawym górnym rogu zakreślcie “Renew an existing ITIN“. Stare wersje formularzy nie mają tej opcji. Jeżeli tego nie zrobisz, to IRS założy, że ubiegasz się o nowy numer, stwierdzi, że na to nazwisko numer był już przyznany, i wniosek odrzuci. Formularz należy posłać na adres podany w instrukcjach wraz z odpowiednio poświadczoną kopią paszportu żony. Instrukcje do formularza W-7 są tu: www.irs.gov/pub/irs-pdf/iw7.pdf.

Dzieci w Polsce i w Stanach

Dzieci traktowane są inaczej. Dzieci bez numeru Social Security mieszkające w Polsce nie mogą być uznane za osoby na utrzymaniu na amerykańskim zeznaniu rodziców.

Dzieciom bez SSN mieszkającym w Stanach można odnowić ITIN i traktować je jako “dependents“, ale wtedy, gdy mają odpowiednie dokumenty. Z wnioskiem o odnowienie ITIN należy bowiem posłać kopie ważnego paszportu dziecka z datą przekroczenia granicy. Oprócz tego, dla dziecka poniżej lat 6 trzeba posłać dokumenty medyczne, pokazujące imię i nazwisko dziecka, jego datę urodzenia, oraz adres i numer telefony lekarza. Od dziecka w wieku szkolnym (poniżej 18 lat) IRS domaga się dokumentów szkolnych (school records), a od dzieci powyżej 18 lat – dokumentów szkolnych, umowy najmu mieszkania, wyciągu z konta bankowego itp., pokazujących imię, nazwisko i adres. Pełne informacje są tu: www.irs.gov/instructions/iw7/ch01.html.

Jak odzyskać zwrot podatku?

Co masz robić, jeżeli, jak pan Tomasz, posłałeś zeznanie, a potem dostałeś od IRS list (CP notice) o powiększonej należności podatkowej z powodu unieważnienia numeru ITIN?

Najpierw odnów ITIN. Złóż wniosek o odnowienie numeru ITIN na formularzu W-7 (www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw7.pdf), skompletuj wymaganą dokumentację opisaną w instrukcjach www.irs.gov/pub/irs-pdf/iw7.pdf. Poślij wszystko do IRS na adres podany w instrukcjach. Po kilku tygodniach, jeżeli IRS przychyli się do twego wniosku, dostaniesz dopowiedź – pismo CP565, Confirmation of your Individual Taxpayer Identification Number. Wniosek o odnowienie ITIN łatwiej jest złożyć osobiście w którymś z autoryzowanych przez IRS Acceptance Agents, których adresy są tu: www.irs.gov/individuals/acceptance-agent-program.

Mając numer odnowiony, odpisz na pismo IRS (CP notice), załączając list CP565. IRS powinien przywrócić ci należne odpisy na członków rodziny, zwrócić nadpłacone podatki i poinformować cię o tym.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. Amerykańskie emerytury, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Podręcznik ochrony majątkowej” i wielu innych.