Sąd orzeka w sprawie weryfikacji numerów Social Security

Od 14 września 2007 roku Urząd Social Security miał słać listy do pracodawcy, jeżeli numer Social Security pracownika nie był prawidłowy. Nakaz sądowy ostatecznie wstrzymał weryfikację numerów.

Począwszy od 14 września 2007 miała wejść w życie regulacja US. Immigration and Customs Enforcement (ICE) zwana Safe-Harbor Procedures for Employers Who Receive No-Match Letter, a w skrócie „No Match Rule”. Regulacja ta opisuje obowiązki pracodawcy, jakie muszą spełnić, gdy otrzymają z Urzędu Social Security list donoszący o niezgodności numeru Social Security pracownika albo list z Department of Homeland Security proszący o weryfikację uprawnienia do pracy. Krótko mówiąc, pracodawcy mają obowiązek zwolnić pracowników, jeżeli w ciągu 93 dni nie wyjaśnią prawdziwości swojego numeru SS.

Listy  – no-match letters – te mają być wysyłane do zakładów pracy, u których zanotowano albo 10 pracowników z niezgodnymi numerami, albo u których niezgodności stanowią połowę procenta listy płacy w danym roku, w zależności od tego, co jest większe.

Urząd Social Security miał wysyłać po ok. 15,000 listów tygodniowo przez ok. 8 tygodni, alarmując w ten sposób o około 8.9 miliona niezgodnościach. Office od Inspector General SSA oblicza, że spośród 17.8 mln niezgodności w bazie danych urzędu SSA, 12.7 miliona spowodowanych jest przez rodowitych Amerykanów, a tylko 5.1 mln przez nielegalnie pracujących imigrantów.

Dowiadujemy się jednak, że wysyłka listów do pracodawców się nie odbędzie. Kilka organizacji – AFL-CIO, American Civil Liberties Union, National Immigration Law Center (NILC), oraz Central Labor Council of Alameda County wzięły rząd federalny do sądu, powołując się na niesprawiedliwość rozporządzenia Social Security. W swoim pozwie argumentują, że przepisy stworzą sytuację, że pracodawcy nie będą trudzić się sprawdzaniem dokumentów, lecz będą zwalniać niewinnych pracowników.

U.S. District Judge, sędzina Maxine M. Chesney wydała czasowy zakaz sądowy wysyłania przez Social Security listów identyfikujących fałszywe numery SS. Pierwsze przesłuchanie odbylo sie 1 października 2007 roku, kiedy to zakaz zostal przedluzony o 10 dni.

10 października 2007 roku U.S. District Judge Charles R. Breyer orzekł, że list DHS załączony do listu administracji Social Secuirty (no-match letter) może spowodować nieobliczalne szkody dla pracodawców i pracowników, prowadząc do masowych zwolnień niewinnych pracowników i dużych kosztów dla zakłądów pracy. W ten oto sposób zrozsyłanie listów przez administrację Social Security w ich planowanej formie zostało przez sąd zawieszone.

Więcej informacji przeczytasz w artykule pt. Gdy pracodawca dostaje list, że twój numer Social Security się nie zgadza.