Sprawy finansowe, gdy jedziesz do Polski na dłużej

Mieszkasz w Stanach, często odwiedzasz Polskę na dłuższy czas. Oto kilka wskazówek

Transfer pieniędzy do Polski

W każdym amerykańskim banku gdzie masz konto, możesz zlecić międzynarodowy przelew pieniędzy na dolarowe konto w banku polskim. Jest to proste zadanie, ale w pośpiechu mogą pojawić się utrudnienia. Na przykład, może się okazać, że nie masz przy sobie prawidłowego numeru polskiego banku (routing number), albo niedoświadczony pracownik amerykańskiego banku ma problemy z dokonaniem transakcji. Czasami rozwiązamiem bywa wybranie pieniędzy w formie kasjerskiego czeku i dokonanie przelewu przez Polamer, Western Union czy MoneyGram.

Co z kontem w banku

Ustaw swoje finanse tak, by móc dysponować pieniędzmi z dowolnego miejsca na świecie, a poczujesz się obywatelem świata.

Sprawdź, który bank w Polsce jest bankiem-korenspondentem twojego amerykańskiego banku. Na przykład korespondentem Citibank jest w Polsce Citi Handlowy. Korespondentem JP Morgan Chase jest PKO Bank Polski. Dla ING, korespondentem jest ING Bank Śląski. Gdy pojedziesz do Polski, otwórz konto dolarowe i złotówkowe w tym banku, a następnie przez komputer sprzęgnij swoje amerykańskie konto z kontem w polskim banku. Transakcje między instytucjami, które są które są korespondentami w danym kraju, dokonywane są szybko (np. 2 dni) oraz niedrogo.

Przykład: Amerykańska emerytura Social Security jest ci przelewana na konto w Chase. Jak uzbiera się okrągła sumka, robisz przelew (wire transfer) do banku ING na dolarowe konto oszczędnościowe. To kosztuje $40 i trwa do 48 godzin.  Czekasz na dobry przelicznik złotówki do dolara i przenosisz środki na konto złotówkowe. Przez komputer płacisz rachunki. Wszystkie operacje robisz w papuciach przez Internet, niezależnie gdzie jesteś. W razie potrzeby wybierasz z amerykańskiego konta środki w lokalnej walucie z bankomatu przy pomocy karty debetowej.

Karta kredytowa w USA i w Polsce

Twoja amerykańska karta kredytowa czy debetowa Visa, MasterCard, American Express czy Diners Club przyjmowana będzie wszędzie w Polsce, jak i w całym cywilizowanym świecie. Od października tego roku nasze karty mają już oprócz tradycyjnego paska magnetycznego, również układy scalone (chip), więc są w pełni bezpieczne i kompatybilne z czytnikami w Europie, gdzie chipy stosowane są już od wielu lat. Co miesiąc spłacaj należności na karcie przez komputer.

Jeżeli planujesz być w Polsce dłużej, wyrób polską kartę kredytową podając twój polski adres. Powodem jest fakt, że niektóre placówki (np. sklepy internetowe) nie przyjmują zagranicznych kart należących do klientów zamieszkałych poza granicami Polski. Ponadto posługiwanie się zagraniczną kartą bywa drogie.  Banki przeliczaja operacje według niekorzystnego kursu, a czasem przewalutowują dwukrotnie: złotówki na euro i pozniej z euro na dolary. Uwaga: Polski bank udzieli ci karty kredytowej tylko wtedy, gdy wykażesz się dobrą zdolnością kredytową.

Rada: Warto założyć konto w polskim banku z karta debetową, którą będziesz posługiwać się w Polsce bez prowizji.

Elzbieta Baumgartner