Stawka minimalna dla home attendants

Pytanie:Pracuję jako opiekunka starszej osoby (home attendant). Chociaż jestem na służbie 24 godziny przez 6 dni w tygodniu, dostaję poniżej stawki minimalnej. Czy przepisy nie naka zują pracodawcom płacić co najmniej minimalną stawkę oraz za nadgodziny?

Odpowiedź: Odpowiedź zależy od tego, kto przyjął Panią do pracy. Opiekunki/towarzyszki osób starszych czy chorych, zatrudnione przez rodziny, u których pracują, nie podlegają Fair Labor Standards Act, wobec tego nie dotyczy ich warunek płacy minimalnej oraz nadgodzin. Można o tym przeczytać:

http://www.dol.gov/asp/programs/guide/minwage.htm

Oto co na ten temat mówi 29 U.S.C. § 213(15). FLSA does not apply to “any employee employed on a casual basis in domestic service employment to provide babysitting services or any employee employed in domestic service employment to provide companionship services for individuals who (because of age or infirmity) are unable to care for themselves.”

http://www4.law.cornell.edu/uscode/html/uscode29/usc_sec_29_00000213—-000-.html

Wyjątkiem jest sytuacja, opiekunka jest zatrudniona przez agencję. Gdy home attendent agency jest jej pracownikiem, a nie rodzina, wtedy opiekunka jest chroniona jest przez Fair Labor Standard Act. Zadecydował o tym Second Circuit Court of Appeals w roku 2004 (Coke v. Long Island Care at Home, 376 F.3d 1181 (2d Cir. 2004)).