Studenci znający polski oszczędzają na studiach

Oto artykuł dla naszych dzieci, jak i dla samych rodziców, który wyjaśnia, jak nauka w polskiej sobotniej szkole może w rezultacie zaprocentować nie tylko dumą rodziny, ale i sporymi oszczędnościami na czesnym.

Odpowiedź jest zdumiewająco prosta: zdać egzamin z języka polskiego na Uniwersytecie Nowojorskim (New York University).

young_adultsWyjaśnienie: Przychodzisz do polskiej szkoły, zaczynasz naukę w przedszkolu, może w klasie drugiej, być może w starszej… Za twoją naukę płacą twoi rodzice. Często zdarza ci się zapytać: po co? Jaki to ma sens: chodzić do polskiej szkoły dwa, pięć, czasem dziewięć lat? W soboty? Przecież wtedy inne dzieci grają w piłkę, wyjeżdżają za miasto, chodzą na urodziny do koleżanek i kolegów, beztrosko i mile spędzają czas, a ja muszę się uczyć!

To tylko jedna strona medalu. Obejrzyjmy tę drugą: poznajesz zawiłości trudnego języka; gramatykę, składnię, słownictwo. Przyswajasz sobie zasady pisowni, zaczynając od liter, przechodząc przez słowa (pamiętasz te z “ó”, “rz”, “ch”…), zdania proste i złożone do wypracowań, esejów i poważniejszych rzeczy.

Zauważ proszę, jakże różnią się dwa znane ci już wtedy języki: angielski i polski (pamiętam, że uczysz się wtedy także języka angielskiego, a także matematyki, historii, podstaw fizyki i chemii). Widzisz także (jeśli pomyślisz) ich podobieństwa i analogie. Znasz historię już dwóch państw: Polski i USA. Zaczynasz więc być obywatelem świata. Od ciebie zależy, jak to wykorzystasz.

Przechodzisz z klasy do klasy i kończysz szkołę podstawową mniej więcej w tym samym czasie polską i angielską. Zaczynasz planować: szkoła średnia (High School), potem studia (college, university), dobra praca…

Zatrzymajmy się, proszę, na ukończeniu polskiej szkoły podstawowej. Jeśli zacząłeś naukę w tej szkole w klasie piątej, a skończyłeś ósmą to cztery lata nauki kosztowały twoich rodziców (jeśli płacili średnio po $160 za rok) $640. Zgadza się? Jeśli opłaty za szkołę były inne, skoryguj ten wynik, proszę. Jeśli zaś przyszedłeś do tej szkoły osiem lat temu, to rodzice wydali (średnio) $1,280. Czyż nie? Popraw mnie, jeśli policzyłem błędnie i zapamiętaj te liczby.

Pomyślmy teraz wspólnie o kosztach studiowania na uniwersytecie. Zapytasz zapewne, dlaczego pominąłem szkołę średnią? Tak, pominąłem, gdyż twoi rodzice nie muszą za nią płacić (jest bardzo dużo dobrych, publicznych szkół średnich).

Przebieg studiów wygląda następująco: wybierasz uczelnię i przystępujesz do egzaminu wstępnego. Jeśli go pomyślnie zdasz, masz otwartą drogę: zostajesz studentem roku pierwszego. Sciślej: pierwszego semestru tegoż roku (rok akademicki to dwa semestry). Studia to najczęściej 4-6 lat pracy, jeśli wszystko przebiega normalnie, to znaczy, jeśli zdajesz poszczególne egzaminy i zaliczenia w przypisanych terminach. Każdy semestr to praca, za którą otrzymujesz kredyty. Średnio jeden semestr daje ci szansę otrzymania 12 kredytów. W informatorach dotyczących uczelni wyższych (college, university) w kwestii finansowej interesuje was (twoich rodziców i ciebie) koszt jednego kredytu. Dla twej wiadomości podaję iż w Montclair State University (New Jersey) koszt jednego kredytu (jeśli mieszkasz w New Jersey) wynosi $345, w NYU (jeśli mieszkasz w stanie New York): $980. Z roku na rok ceny kredytów są wyższe.

Ty jednak uczyłeś się języka polskiego. Wykorzystaj więc fakt, że znasz ten język. Uniwersytet Nowojorski przeprowadza egzaminy z języka polskiego i przyznaje za to kredyty (4, 12 lub 16) na wyższe uczelnie. Koszt egzaminu na 12 kredytów: $205, na 16 kredytów: $305 (te ceny też się zmieniają). Od zakresu twej znajomości języka zależy, na jaki poziom egzaminu się zdecydujesz. A warto. Dlaczego?

Policzmy: Jeśli masz zamiar studiować na Montclair State University, za 12 kredytów,  musisz zapłacić: 12 x 345; czyli $4,140, a za 16 kredytów: $5,520. Jeśli zdecydujesz się na NYU: za 12 kredytów płacisz $11,760 a za 16 kredytów, w sumie $15,680. Zgadza się?

Przyjmijmy, że zdałeś egzamin z polskiego na poziomie 12 kredytów i zdecydowałeś się studiować na Montclair State University, a do polskiej szkoły chodziłeś 4 lata.

Twoje wydatki (ściślej: twoich rodziców) to: $640 (opłaty za polską szkołę, pamiętasz?) i $205 (za egzamin). Razem wydatki: $845 (rozbite na 4 lata). Twój czysty zysk (i zysk twoich dziców) to $4,140 – $845, czyli $3,295.

Kwotę tę musicie (ty lub twoi rodzice) wydać już za pierwszy semestr studiów, jednorazowo. Możesz ją zaoszczędzić. Warto było uczyć się polskiego?

Jeśli zdecydujesz się studiować na NYU i zdałeś polski na poziomie 16 kredytów zaoszczędzasz dużo więcej. Obliczmy ile? Wydatki: $640 (nauka przez 4 lata w polskiej szkole) i opłata za egzamin: $305; razem wydatki: $945.

Oszczędziłeś: $15,680 – $945 (wydatki), czyli $14,735. Sprawdź, proszę, i daj mi znać, jeśli się pomyliłem. Za czternaście tysięcy dolarów możesz kupić dużo wartościowych rzeczy lub przeznaczyć je na jakiś szlachetny cel.

Moim zdaniem, to ma sens. Zapytasz: co? Nauka języka polskiego, odpowiem.

Możesz zatelefonować do Uniwersytetu Nowojorskiego w Nowym Jorku (tel: 888/999-7204 czy 212/998-7200) lub zajrzeć na ich stronę internetową i sprawdzić to, co napisałem. Ze swej strony dodam, iż mamy w naszej Polskiej Szkole w Clifton, NJ uczniów (i uczennice), którzy zdali ten egzamin (na 12 lub 16 kredytów). Jedna z tych uczennic już studiuje (na NYU) i jest bardzo zadowolona, że zaoszczędziła kilkanaście tysięcy dolarów, reszta uczęszcza do szkoły średniej i mamy z nimi bliski kontakt. Egzamin jest ważny 5 lat więc na pewno to wykorzystają, czego i tobie życzę.

Jeszcze jedna sprawa: kończąc szkołę podstawową otrzymujesz kredyty już na uczelnię wyższą. Ci, którzy zdali już ten egzamin, ten aspekt cenią najwyżej.

Mirek Rosół