Trzy stymulacyjne czeki: Dlaczego ich nie dostałeś i jak je odzyskać

Mamy za sobą trzy ustawy stymulacyjne. Pierwsza ustawa CARES z marca 2020 roku przyznała po 1,200 na uprawnioną osobę, dwa razy tyle na małżeństwo oraz po 500 dol. na dziecko. Druga ustawa Coronavirus Response and Relief Supplemental Appropriations Act of 2021, w skrócie zwana COVID Relief Act z grudnia minionego roku, dała nam po 600 dol. na uprawnioną osobę w rodzinie. Najhojniejsza trzecia ustawa – American Rescue Plan Act (ARPA) z marca tego roku – rozdała po 1,400 dol. na każdą uprawnioną osobę w rodzinie. Niestety, z różnych powodów wiele osób tych zasiłków nie otrzymało.  Warto zastanowić się dlaczego i co zrobić, żeby je odzyskać.

Czy IRS wysłał ci zasiłek

Najpierw sprawdź, czy zasiłek stymulacyjny – Economic Impact Payment” został do ciebie wysłany.  Udaj się do witryny Get My Payment www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment i wstaw wymagane dane. Wpisz starannie swój numer Social Security, datę urodzenia i adres. Zobaczysz wtedy status trzeciej płatności: dowiesz się, kiedy była planowana jej wysyłka, jej sposób (przelewem albo pocztą) oraz że wysłano ci list informacyjny EIP 1444. Jeżeli otrzymasz wiadomość „Payment Status Not Available”, to znaczy, że wpisane dane nie pokrywają się z tymi w kartotekach IRS, albo urząd nic o tobie nie wie, albo nie jesteś do zasiłku uprawniony.

Aby dowiedzieć się o płatności pierwszej i drugiej, musisz otworzyć sobie konto w IRS. Idź do https://www.irs.gov/payments/view-your-tax-account i starannie odpowiedz na pytania, które mają sprawdzić twoją tożsamość. Potrzebujesz mieć adres mailowy oraz numer telefonu komórkowego, który zostanie sprawdzony w Mobile Number Database. Przykra niespodzianka: numerów z serwisów przedpłacanych nie ma w tej bazie danych. Oznacza to, że jeżeli korzystasz z planu takiej firmy jak Google Fi, Cricket, Metro, Mint, Boost Mobile, Verizon Prepaid – to są programy „prepaid” i IRS nie zweryfikuje twego numeru. Wtedy pozostaje pocztowa droga weryfikacji twojej tożsamości. Za parę tygodni dostaniesz list z IRS z tajemnym hasłem, przy pomocy zakończysz proces rejestracji.

Czy jesteś uprawniony

Stymulacyjne czeki nie należą się osobom zarabiającym powyżej ustalonego pułapu, będącym na utrzymaniu innych podatników (dependents) oraz cudzoziemcom i osobom bez numeru Social Security dobrego do pracy. Dobra zmiana: w trzeciej turze podatnik dostaje czek na wszystkie osoby deklarowane jako będące na jego utrzymaniu. Na przykład, gdyby dorosły syn wpisał matkę jako jego „dependent”, to trzeci czek na nią dostanie (pierwszego i drugiego nie), ale gdyby matka posłała swoje własne zeznanie podatkowe za 2020, to czeku pomocowego nie otrzyma (bo dostał go syn).

Za dużo zarabiasz

Wszystkie trzy czeki są wypłacane w pełni osobom, które mają skorygowany przychód brutto (Adjusted Gross Income – AGI) poniżej 75,000 dol. rocznie, małżeństwa rozliczające się razem o przychodzie – do150,000 dol. oraz głowy rodziny z przychodem do 112,500 dol. Górny pułap wynosi odpowiednio

  • w pierwszej rundzie: 99,000 dol. dla samotnych, 198,000 dla małżeństw,
  • w drugiej rundzie: 87,000 dol. dla samotnych i 174,000 dla małżeństw,
  • w trzeciej rundzie: 80,000 dol. i 160,000 dol.

Pomiędzy dolną a górną granicą przychodów płatności wyliczane są według ruchomej skali i znikają powyżej górnej granicy. Jak widać, ktoś, kto dostał niewiele zredukowany czek pierwszy, a nawet drugi, czeku trzeciego mógł nie zobaczyć wcale. Znajdź na sieci „stimulus check calculator”.

Nie posłałeś rozliczenia za rok 2019 ani 2020

Być może IRS nie miał o tobie wystarczających informacji. Wypłacając czek #1 wiosną ubiegłego roku, IRS szukał twego rozliczenia za rok 2019, a gdy go jeszcze nie było – za rok 2018. Czek #2 był płacony w grudniu 2020 na podstawie zeznania za rok 2019, a czek #3 (w marcu tego roku) – na podstawie zeznania z roku 2020, a w razie jego braku – za rok 2019. Jeżeli IRS nie znajdzie twej podatkowej deklaracji ani za rok 2019 ani za 2020, to o tobie po prostu nie wie.

Wyjątkiem są osoby otrzymujące federalne świadczenia: emeryturę, rentę inwalidzką, rodzinną od Administracji Social Security, zasiłek SSI, emeryturę weterańską (Veterans Pension) lub kolejową (Railroad Retirement), bo IRS bierze informacje od tych instytucji.  Jeżeli nie otrzymałeś płatności czekiem, przelewem lub kartą debetową, to powinieneś był wypełnić tzw. Non-filers Tool do 21 listopada 2020 roku. Jeżeli tego nie zrobiłeś, a jesteś uprawniony, to złóż zeznanie podatkowe za 2020 r., aby skorzystać z Recovery Rebate Credit i otrzymać należną ci kwotę. Więcej wyjaśnień znajdziesz na sieci: https://www.irs.gov/coronavirus.

IRS nie wie o twoim małżonku albo dziecku na utrzymaniu

Jeżeli nie słałeś zeznań podatkowych, to IRS nie wie o twojej rodzinie. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, że emeryt pobierający świadczenia Social Security ma młodszą niepracująca żonę i przychody na tyle umiarkowane, że nie muszą rozliczać się z podatków. W takich okolicznościach IRS może nie wiedzieć o istnieniu żony, dzieci i zasiłku na nei nie posłać.

Żeby odzyskać należne wam pieniądze, rozliczcie się za rok 2020, podatku nie zapłacicie żadnego, a dostaniecie stymulacyjny zasiłek.

Byłeś na czyimś utrzymaniu w roku 2019, ale nie w roku 2020

Mały manewr może dać ci dużo pieniędzy. Weźmy następujący przykład. Jeżeli babcia była deklarowana na utrzymaniu syna w roku 2019, ale nie w roku 2020, to może sama sporządzić podatkową deklarację za 2020 i otrzymać zasiłek #1 i #2, czyli w sumie 1,800 dol. O zasiłek #3 upomni się na rozliczeniu za rok 2021, czyli za rok. Oto dlaczego.

Pierwszy i drugi czek nie był wypłacony podatnikowi na dzieci w wieku 17 lat i starsze oraz osoby dorosłe na jego utrzymaniu. Natomiast trzecia ustawa stymulacyjna zmieniła przepisy i trzeci czek (po 1,400 dol.) należy się podatnikowi na wszystkie osoby na utrzymaniu. Innymi słowy, nawet gdyby student sam się rozliczał z podatków, to czeku nie dostanie, bo należy się on jego rodzicom, którzy go utrzymują.

Osoby dorosłe będące na czyimś utrzymaniu (qualifying relative) nie są uprawnione do stymulacyjnych zasiłków. Przypomnę, że ​​starszy rodzic, dorosłe dziecko lub członek rodziny będący pod twoją opieką, może być uznany przez IRS za dependent, jeżeli spełnia warunek bliskiego pokrewieństwa, jest na twoim utrzymaniu (to znaczy pokrywasz większość jego życiowych kosztów) oraz nie miał w roku 2020 więcej niż 4,300 dol. dochodu brutto AGI. Zaznaczam, że dla umiarkowanie zarabiających świadczenia Social Security nie są do AGI dodawane.

Urodziło ci się dziecko

Jeżeli urodziło ci się dziecko w roku 2019, a w pierwszej rundzie IRS wziął informacje z twego rozliczenia z roku 2018, to IRS o nim nie wiedział i pierwszego zasiłku na dziecko nie wypłacił. Dzieci urodzone w roku 2020 uwzględniane nie zostały, bo IRS patrzył na deklarację podatkową za rok 2019. Nic straconego. Obydwie pierwsze płatności stymulacyjne zostały zdefiniowane jako zaliczka na kredyt podatkowy za rok 2020 (advance on a 2020 tax credit). Upomnij się o nie na rozliczeniu podatkowym za rok 2020, bo dzieciom urodzonym przed 31 grudnia 2020 roku należą się obydwa zasiłki retroaktywnie, czyli 1,100 dol.

Po czek na niemowlę urodzone w roku 2021 zgłosisz się na zeznaniu za rok 2021, które wypełnisz następnej wiosny.

Posługujesz się numerem podatkowym ITIN

Czeku stymulacyjnego nie dostaną osoby bez legalnego statusu imigracyjnego, pracujące i rozliczające podatki na numer ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) albo numer Social Security „kupiony” czy nie do pracy (Social Security Number – SSN). W pierwszej rundzie dyskwalifikowana była cała rodzina, nawet osoby z dobrymi numerami i legalnym pobytem.

W drugiej i trzeciej rundzie jest inaczej: zasiłek odmówiony jest tylko osobie bez dobrego SSN, ale nie członkom rodziny mającym ważne numery. Zmiana ta została wprowadzona retroaktywnie i rodziny o mieszanym statusie mogą się ubiegać o wypłatę zaległego pierwszego zasiłku na rozliczeniu podatkowym za rok 2020.

Nawet nie wiesz, że twój SSN jest nie do pracy

Obywatele i stali rezydenci, którzy zaczęli swoje życie w USA z SSN wydanym nie do pracy (w celach bankowych, albo do uzyskania prawa jazdy, jak to kiedyś bywało), miewają zasiłki wstrzymane, bo nie poinformowali Administracji Social Security o legalizacji swego statusu. Niektórzy poinformowali, a czeków nie dostali i teraz muszą się o nie upominać na rozliczeniu za rok 2020. Panuje więc rozgardiasz i niekiedy nielegalni imigranci czy ci, których SSN jest ciągle „nie do pracy” giną w tłumie.

Rada: Zgłoś jak najszybciej uzyskanie zielonej karty czy obywatelstwa do SSA, by twoje dane i uprawnienie do pracy (work status) były aktualne. Robi się to przy pomocy formularza SS-5 (www.ssa.gov/forms/ss-5.pdf).

W IRS jest bałagan

Wygląda na to, że IRS ma kłopoty z odróżnieniem numeru SSA wydanego do pracy, a tego nie do pracy. Osoby bez legalnego statusu imigracyjnego mogą dostać zasiłek przez przypadek, jeżeli płacą podatki na numer SSN wydany do pracy albo nie. Dochodzą mnie słuchy, że czeki stymulacyjne dostają nawet renciści w Polsce, którzy legalnego statusu w Stanach nigdy nie mieli, a którym SSN wydano tylko do pobierania rodzinnych świadczeń Social Security.

Wniosek: Nie dostałeś czeku, zawalcz o swoje.

Masz nowe konto w banku

Pomocowe płatności deponowane są na konto w banku, o którym IRS ma informacje z następujących źródeł:

  • Z twojego zeznania podatkowego za rok 2019 albo 2020 (formularz 1040)
  • Z narzędzia internetowego “Non-Filers Tool” przeznaczonego do naniesienia adresu w pierwszej turze wypłat.
  • Od federalnej agencji, która śle ci świadczenia, takiej jak Administracja Social Security, Department of Federal Affairs czy Railroad Retirement Board.

Gdy wpłata wpływa od IRS na zamknięte konto w banku, to następnego roboczego dnia bank zwraca depozyt do IRS, a ten wystawia ci czek albo kartę i śle na twój adres figurujący w kartotece. Jeżeli zmieniłeś i adres, to zaczyna się problem.

Zaginęła przesyłka od IRS

Jeżeli otrzymałeś zawiadomienie EIP 1444 pocztą lub datę wypłaty z „Get My Payment”, ale płatności nie dostałeś, możesz zażądać jej sprawdzenia (payment trace). W tym celu zadzwoń pod numer 800-829-1954 lub prześlij formularz IRS 3911, który w normalnych okolicznościach służy do zwrotu nadpłaconych podatków (www.irs.gov/pub/irs-pdf/f3911.pdf). Stary czek czy karta płatnicza będą anulowane, a wystawione nowe.

Więcej: www.irs.gov/faqs/irs-procedures/refund-inquiries oraz www.irs.gov/newsroom/economic-impact-payment-information-center-topic-f-payment-issued-but-lost-stolen-destroyed-or-not-received.

Za rok upomnij się o dopłatę za trzeci czek

Gdybyś nie dostał trzeciego czeku, albo należy ci się większy, zgłoś to na rozliczeniu za rok 2021, który poślesz za rok. Zrób to także, gdyby w 2021 roku spadł ci przychód poniżej 75,000 (150,000 dla małżeństwa rozliczającego się razem), bo możesz naliczyć sobie zasiłek na podstawie niższego przychodu.

Rozlicz się poprawnie za rok 2020!

Co robić, jeżeli należy ci się więcej niż dostałeś? Jedyną drogą do odzyskania należnego ci zasiłku jest obliczenie go i wpisanie na podatkowej deklaracji za rok 2020. IRS nie zrobi tego za ciebie! Przeczytaj artykuł “Jak wypełnić podatkową deklarację, żeby odzyskać należne zasiłki stymulacyjne“.

Krótko mówiąc, potrzebujesz federalny formularz IRS Form 1040 lub 1040-SR na rok 2020, a także powiadomienia IRS 1444 o pierwszej płatności i IRS 1444-B o drugiej. Jeśli czeków stymulacyjnych nie dostałeś wcale, powiadomień tych nie masz i nie potrzebujesz. Znajdź arkusz kalkulacyjny Recovery Rebate Credit Worksheet na stronie 58 instrukcji dla 1040 lub 1040-SR, gdzie obliczysz, do jakiej kwoty jesteś uprawniony.  Pamiętaj, że nawet jeśli nie byłeś winien żadnych podatków lub nie zapłaciłeś żadnych podatków w 2020 r., nadal możesz kwalifikować się do pierwszej i drugiej płatności stymulacyjnej na siebie i na osoby będące na twoim utrzymaniu.

Jednostronicowy arkusz roboczy Recovery Rebate Credit Worksheet prowadzi cię przez proces obliczania należnego zasiłku. Naliczoną na arkuszu kwotę przenosisz do linii 30 formularza 1040. Jeśli nie jesteś uprawniony do dodatkowej płatności, pozostaw wiersz 30 pusty.

Instrukcje do druku 1040 znajdziesz tu: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/i1040gi.pdf.

Jeśli twój skorygowany dochód brutto (AGI) jest niższy niż 72,000 dol., to możesz skorzystać z usługi Free File bezpłatnie, aby obliczyć kredyt i złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną. Szukaj w sieci „Free file”.

Popraw podatkowe rozliczenie

Miliony Amerykanów musi poprawić swoje zeznanie podatkowe, nie tylko by odzyskać należne im stymulacyjne zasiłki, ale również by skorzystać z odpisów podatkowych ustanowionych przez trzecią ustawę pomocową, która weszła w życie dopiero 11 marca i wniosła zmiany z mocą wsteczną.

Aby poprawić podatkową deklarację, trzeba wypełnić formularz IRS Form 1040X, Amended U.S. Individual Income Tax Returnhttp://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040x.pdf, i posłać do IRS pod ten sam adres, gdzie posłałeś pierwotne rozliczenie. IRS apeluje jednak, by tego pospiesznie nie robić, lecz poczekać, aż urząd przygotuje odpowiednie formularze i procedury. Prawdę mówiąc, IRS sam mógłby naliczyć bezrobotnym podatkowy odpis, wszak ma wszystkie potrzebne informacje.

Elżbieta Baumgartner