Wakacyjne zniżki dla seniorów

Każda pora jest dobra na wyjazdy za miasto albo dalsze wycieczki. Podróże mogą okazać się tańsze, niż się wydaje, bo starsi podróżni uprawnieni są do licznych upustów cenowych niezależnie od tego, czy są na emeryturze czy nadal pracują. Warto o tym wiedzieć, żeby nie przegapić tego, co słusznie się im należy.

Kto jest seniorem

Za osobę starszą uważa się tradycyjnie kogoś, kto ukończył 65 lat. Ale niektóre zniżki należą się już 60-latkom, a nawet – 50-latkom. Na przykład, do American Association of Retired Persons (AARP) może zapisać się każdy, kto skończył 50 lat, po czym korzystać z przywilejów dostępnych dla ich członków. Roczne członkostwo kosztuje $16, a legitymację można otrzymać pocztą. Szczegóły w http://www.aarp.org albo pod numerem 1-800-566-0242.

Tańszy polski paszport

seniors happy

Od 1 stycznia 2023 roku pełna opłata paszportowa w Stanach Zjednoczonych wynosi 118 dol., zniżkowa dla emerytów i rencistów (59 dol.), a bezpłatna dla osób, które w dniu składania wniosku o paszport miały ukończone 70 lat. Pełne informacje: https://www.gov.pl/web/usa/oplaty-konsularne.

Najtańsze jest odnowienie paszportu w Polsce, bo kosztuje 140 zł, a ze zniżką dla emerytów i rencistów – 70 zł. Gdy już skończysz 70 lat, to za jego uzyskanie nie płacisz wcale.

Zniżki należą się w wielu innych okolicznościach. Warto zapoznać się z artykułem 26 ustawy paszportowej: http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/1833_u.htm.

Pamiętaj! Wyrobienie paszportu w Polsce trwa nawet do miesiąca. Złożyć wniosek oraz odebrać paszport można tylko osobiście.

Dożywotnia przepustka do parków narodowych

Stany Zjednoczone słyną na całym świecie ze swoich parków narodowych – ponad 400 miejsc przyciąga  275 milionów turystów rocznie. Jeżeli skończyłeś 65 lat, to należy ci się dożywotnia przepustka do wszystkich parków i miejsc pamięci narodowej w USA administrowanych przez National Park Service. Przepustka kosztuje 80 dol. i uprawnia do wjazdu samochodem z rodziną czy znajomymi, a także daje znaczące zniżki na kempingi, wycieczki czy wodowanie łodzi. Dla porównania, zwykli turyści płacą 80 dol. rocznie na jeden samochód (karta America the Beautiful).

Nie chcesz zapłacić jednorazowo 80 dol.? Senior o ograniczonym przychodzie może zapłacić tylko $20  za roczną przepustkę. Więcej: https://www.nps.gov/planyourvisit/senior-pass-changes.htm.

Darmowe przepustki do parków stanowych

„Ja do parków nie chodzę” – twierdzi pan Jan z Queensu. Ale w wakacje jeździ z wnukami na Jones Beach – piękną plażę na Long Island, blisko Nowego Jorku. Jan płaci 10 dol. za dzienną przepustkę dla swego samochodu (przed 4 po południu). Niepotrzebnie! Jones Beach, to park stanowy. Rezydenci stanu Nowy Jork, którzy ukończyli 62 lata, mogą otrzymać darmowy „Golden Pass”, który umożliwia darmowy wjazd samochodem z wyjątkiem weekendów i świąt. Żadna legitymacja nie jest potrzebna – wystarczy przy wjeżdzie do parku okazać swoje prawo jazdy. Dla osób młodszych roczna przepustka zwana Empire Pass kosztuje 80 dol.

Illinois nie pobiera opłat za wstęp do swoich stanowych parków i plaż. Roczna przepustka w New Jersey kosztuje 50 dol., ale jest bezpłatna dla osób mających 62 lata lub więcej.

Sprawdź przepisy w swoim stanie: http://usparks.about.com/od/usstateparks/tp/State-Park-Passes.htm.

Rabaty w hotelach

Hotele przyciągają starszych podróżnych, oferując im atrakcyjne ceny. Oto przykłady:

  • Choice Hotels (Comfort Inn, Comfort Suites, Quality, Clarion,) dają 10-30 proc. upustu osobom po sześćdziesiątce albo członkom AARP, pod warunkiem, że robisz rezerwację z wyprzedzeniem.
  • Best Western traktuje preferencyjnie podróżnych mających już 55 lat albo członkostwo AARP czy AAA. Otrzymają oni 5-15-procentowy rabat i inne przywileje w rodzaju wczesnego zameldowania czy późnego wymeldowania.
  • Hotele Marriott oferują Senior Rate 62-letnim i starszym seniorom, w zależności od dostępności pokoi.
  • Motel 6, Sleep Inn, Super 8, Travelodge, Wyndham Hotels dają 10-procentowy upust osobom, które albo ukończyły 60 lat, albo mają legitymację AARP. Warto sprawdzić te wymogi na sieci.
  • Wiele kampingów oferuje preferencyjne ceny dla seniorów. Dowiedz się, zanim ruszysz w podróż.

Wniosek: Gdy robisz rezerwację w hotelu, motelu, czy na kampingu, zawsze pytaj o zniżki dla seniorów. Odpowiedź może być pozytywna.

Więcej: https://www.theseniorlist.com/senior-discounts/#travel.

Bilety kolejowe

Podróżni, którzy ukończyli 62 lat, dostaną od amerykańskich linii kolejowych Amtrak 10 proc. upustu na większości kursów. Szczegóły w www.amtrak.com/seniors-discount. Na trasach między Stanami a Kanadą zniżka wynosi 10 proc. już dla 60-latków.

Polskie Koleje Państwowe są hojniejsze. PKP Intercity wprowadził Bilet dla Seniora. Każdy, kto skończył 60 lat, może liczyć na rabat w wysokości 30 proc.. Z oferty można skorzystać we wszystkich krajowych pociągach przewoźnika, w tym Pendolino. Więcej: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/bilet-dla-seniora.html.

Jeżeli jesteś emerytem, rencistą masz prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów “PKP Intercity” S.A. w polskiej komunikacji krajowej. Prawo do zniżki przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) okazywanego wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Seniorzy dostają dobre oferty od kolei w takich krajach, jak Austria, Belgia, Wielka Brytania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Norwegia. Przeczytaj tu: https://www.ricksteves.com/travel-tips/trip-planning/savvy-senior-travelers.

Bilety na samolot

Linie lotnicze nie dają teraz zniżek dla seniorów tak często, jak w przeszłości, ale ciągle można je znaleźć. Wymienić tu można American Airlines, Delta Airlines, British Airlines, United Airlines.

Najczęściej jest to 10 proc. upustu dla osób, które przekroczyły 65 lat. Uważaj: zniżka jest liczona od pełnej ceny. Jeżeli poszperasz w serwisach rezerwacyjnych Orbitz, Expedia czy CheapTickets, znajdziesz może bilety jeszcze tańsze.

Wnioski

Więcej informacji znajdziesz na sieci, np. w https://www.theseniorlist.com/senior-discounts/#travel. Jeżeli wybierasz się do Polski, przeczytaj https://60plus.pl/.

Najwięcej zyskasz podróżując poza sezonem, gdy temperatury są umiarkowane, nie ma tłumów a ceny przelotów, hoteli i biletów są niższe. Niezależnie od pory roku sam śmiało pytaj o zniżki dla seniorów. Nie masz nic do stracenia.

Za tydzień omówimy więcej zniżek, które przydadzą się nie tylko w wakacje. Miłego wypoczynku życzy

Elźbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników m.in. „Powrót do Polski”, „Amerykańskie emerytury”, “Otwieram biznes”, „Podręcznik ochrony majątkowej”.