Windfall Elimination Provision wdowca

Pan Roman pyta: “Social Security Administration potrąca do 50% wysokości polskiej emerytury w oparciu o przepisy o WEP. Mam pytanie, czy WEP ma zastosowanie również w przypadku polskich rent rodzinnych, co związane jest z faktem, że renta rodzinna to świadczenie socjalne nie związane z pracą. Mam możliwość przejścia z polskiej emerytury na rentę rodzinną po zmarłej żonie, która jest wyższa od mojej emerytury. Nie wiem czy na tym nie stracę wskutek potrąceń WEP. Problem dotyczy wielu Polaków pobierających emerytury po obu stronach Atlantyku. Gdzie na stronach SSA można znaleźć stosowne informacje? Z góry dziękuję za odpowiedź.”

Odpowiedź: Windfall Elimination Provision dotyczy tylko osób, które pobierają dwie emerytury: Social Security oraz inną, wypracowaną poza systemem SSA, na przykład ZUS albo KRUS. WEP nie dotyczy odbiorców rent rodzinnych. Jeżeli zamieni pan swoją emeryturę ZUS na rentę wdowią po żonie, to uniknie pan WEP.

Skrótowe informacje o Windfall Elimination Provision znajdzie pan w broszurze SSA: http://www.ssa.gov/pubs/EN-05-10045.pdf

Dokładną analizę z uwzględnienie polskiej specyfiki przedstawiamy w ksiązce “WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków“.

Po uzyskaniu renty ZUS powinien Pan okazać dokumenty od ZUS w urzędzie SSA, aby dokonali odpowiedniego przeliczenia pana świadczeń emerytalnych Social Security.

Pozdrawiam

Elzbieta Baumgartner