Współdzielenie domu

Wynajmowanie mieszkania do spółki z koleżankami lub kolegami jest popularnym zjawiskiem w USA. Zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Nowy Jork, gdzie czynsze są wysokie i bardzo wysokie, wiec młody człowiek nie zawsze ma wystarczająco dużo środków finansowych na wynajęcie mieszkania samodzielnie, a oprócz czynszu dochodzą jeszcze opłaty za media. Wśród młodych ludzi rozpoczynających „dorosłe” życie, nie jest to czymś nowym. Towarzystwo dobiera się wcześniej i wynajmuje mieszkanie w odpowiadajacej dzielnicy. Mniej znane i popularne jest natomiast tzw. „home sharing” wśród seniorów.

elderly-couple-hugging-from-behindW mieście Nowy Jork działa New York Foundation for Senior Citizens, darmowy serwis pomagajacy w dobieraniu współlokatora do mieszkania lub domu, który zajmuje starsza osoba i ma do dyspozycji dodatkowy pokój, sypialnię. Rosnące koszty utrzymania spowodowały, że NYFSC został zasypany ogromną ilością podań zarówno od włascicieli domów, kondominiów, jak i od osób szukających takich miejsc do wspólnego zamieszkania. „W ciagu 27 letniej działalności programu nigdy nie mieliśmy takiej ilości podań” twierdzi Linda Hoffman, dyrektorka organizacji.

Jak program działa

Pracownik socjalny z organizacji bardzo dokładnie prześwietla wszystkich składajacych podania, przeprowadza szeroko zakrojone interview, aby dokładnie ustalić i dobrac współmieszkańca jak i osobę oferującą dach nad głową. Wykorzystują do tego celu Quickmatch, program komputerowy zaprojektowany specjalnie do „maczowania” ludzi, którzy chcą dzielić miejsca zamieszkania lub z takich czy innych powodów szukają starszej osoby, wiekowo podobnej do siebie, z która mogliby zamieszkać. Dzieli się apartament lub dom z osobą podobną, która często oprócz ponoszenia wspólnie kosztów, jest pomocna w innych aspektach życia. Wiele razy zawiązuje sie przyjaźn miedzy osobami, ktora pozwala na wspólne spędzenie czasu, dzielenie zainteresowań, ciekawsze życie. Po dopasowaniu osób do wspólnego zamieszkania pracownik socjalny oferuje podpisanie umowy między stronami, aby pewne ustalenia były jasne dla obu stron. Na pomoc pracownikow organizacji można liczyc zawsze także po wprowadzeniu sie do współdzielnego miejsca zamieszkania.

Organizacja jest finansowana przez stan i miasto, jak i przeróżne fundacje prywatne.
Aby dowiedziec się wiecej na temat home sharing zadzwoń, telefon 212-962-7559, odwiedź witrynęwww.nyfsc.org lub napisz aforsman@nyfscltcop.org.
Adres Organizacji:
New York Foundation for Senior Citizens, Inc 11 Park Place, 14th Floor, NY, NY 1007-2801