Zamień hobby na biznes i oszczędź na podatkach

Niektórzy z nas mają hobby, które staje się całkiem intratne. Niestety, Urząd Podatkowy (IRS) nie traktuje hobbystów przychylnie: każe płacić podatki dochodowe od przychodu, dając ograniczoną możliwość odpisania kosztów. Korzystniej jest prowadzić na boku biznes, a nie hobby, szczególnie od wejścia w życie Ustawy o Redukcji Podatków i Miejscach Pracy (Tax Cuts and Jobs Act). Oto dlaczego.

Przychód z hobby

Zbierasz znaczki i czasem intratnie je sprzedajesz. Robisz na drutach swetry i sprzedajesz je przyjaciółkom. Bawisz się w stolarza na zamówienie i na bankowe konto wpływa gotówka. IRS uzna cię za hobbystę, chyba że jesteś w stanie wykazać, że próbujesz osiągnąć zysk.

Hobbysta ma obowiązek zgłaszać dochód w rubryce druku 1040 “Other income”, od czego nie płaci składek na Social Security ani Medicare. W zamian może odpisać od przychodu wydatki poniesione na prowadzenie hobby (materiały, narzędzia, reklamy, dojazdy itp.) jako „różnorodne wydatki” (“miscellaneous expenses”), co daje nieznaczny odpis, a często żaden.

Przepisy stare i nowe

Oto jak jest teraz, do roku 2017 włącznie (z którego rozliczamy się do 15 kwietnia 2018 roku). Aby cokolwiek odpisać, musisz mieć wyliczanych odpisów (itemized deductions) więcej niż odpisu standardowego (standard deduction). Ponadto wydatki poniesione na hobby wliczane są do różnorodnych odpisów (miscellaneous expenses) i mogą być odjęte od dochodu tylko w wymiarze, o który przekraczają 2% twój dochód brutto (Adjusted Gross Income). Jeżeli przeskoczysz i tę przeszkodę, to pojawia się trzecia: Odpisać możesz tylko kwotę wydatków równą przychodowi z hobby (brutto). Niczego nie sprzedałeś – to żadnych wydatków nie odpiszesz. Hobby nie może generować strat.

Tax Cuts and Jobs Act od 2018 roku eliminuje miscellaneous expenses, przez co kosztów hobby odpisać nie będzie można wcale. Sprowadza się to do tego, że hobbysta ma płacić podatek od przychodu bez możności odpisania żadnych kosztów poniesionych na jego uzyskanie.

Prowadź biznes

Ażeby wpisać w koszty wszystkie wydatki poniesione na wypracowanie przychodu, niezależnie od jego wysokości, twoja działalność powinna być biznesem (pracą na własny rachunek), a nie hobby. Oto warunki, które trzeba spełnić, by zostać przez IRS uznany za biznesmena a nie hobbystę:

Warunek zysku: Masz wykazać intencję osiągania zysku ze swojej działalności (profit motive), a nie tylko przyjemności. IRS spodziewa się, że wypracujesz profit w trzech z ostatnich pięciu lat. Jeżeli zajęcie na razie nie jest intratne, to IRS daje ci jeszcze jedną szansę:

Warunek okoliczności (factors and circumstance test): Prowadzisz swoją działalność w profesjonalny sposób: masz oddzielne konto w banku, prowadzisz oddzielną księgowość, masz plan biznesowy. Poświęcasz działalności znaczną ilość czasu, wykazujesz się znaczną ekspertyzą w swojej dziedzinie. W przeszłości miałeś zyski z podobnej pracy.

Nie musisz mieć zarejestrowanego biznesu – możesz prowadzić działalność gospodarczą na własne nazwisko, ale zarejestrowanie jednoosobowej firmy (sole proprietorship) nie zaszkodzi. Zgłaszaj dochody i wydatki na Schedule C, Profit or Losses from Business, a składki na Social Security na Schedule SE. W ten sposób wydatki pomniejszają utarg jeden dolar do jednego, a jeżeli bilans roczny zamknął się stratą, możesz ją odpisać od innego dochodu – od wynagrodzenia z pracy swego albo współmałżonka. Od zysków netto płacisz podatek dochodowy i składki na Social Security, przez co powiększysz emeryturę.

Różnica między hobby a biznesem

Oto jak różni się rozliczenie hobby a działalności gospodarczej. Jest to trochę skomplikowane. Powiedzmy, że masz w pracy wynagrodzenie $50,000 rocznie, a w wolnym czasie zbierasz i odnawiasz antyki.

Przykład 1. W jednym roku kupiłeś starych mebli na kwotę $10,000 i niczego nie sprzedałeś.

Hobby: W roku 2017 niczego nie sprzedałeś, więc nie możesz odpisać żadnych strat.

Biznes: Odpisujesz $10,000 kosztów od wynagrodzenia z pracy, przez co twój dochód podlegający opodatkowaniu spada do $40,000.

Przykład 2. Kupiłeś starocie za $10,000, a sprzedałeś za $7,000. Ile kosztów możesz spróbować odpisać jako hobbysta? $10,000 – 7,000, czyli $3,000. Jako biznesmen – całe $10,000.

Hobby: $7,000 dodajesz do przychodu w wierszu “Other income” formularza 1040. Aby dopisać poniesione koszty, musisz mieć wyliczanych odpisów (itemized deductions) więcej niż odpisu standardowego (standard deduction). Jeżeli tak, to odpiszesz kosztów tylko tyle, o ile przekraczają one 2% twego przychodu AGI (2% od $50,000 = $1,000), czyli $2,000 ($3,000 – $1,000). Robisz to na załączniku podatkowym Schedule A. Od roku 2018 nie możesz odpisać nic.

Biznes: Na załączniku Schedule C od wartości sprzedaży odejmujesz koszty, co daje stratę $3,000 i pomniejsza ci przychód z innej pracy podlegający opodatkowaniu.

Przykład 3. Miałeś dobry rok. Kupiłeś starocie za $10,000, a sprzedałeś za $12,000, realizując zysk $2,000 netto. Hobbysta i bisnesmen mogą spróbować wpisać w koszty całe wydatki – $10,000.

Hobby: Na formularzu 1040 w rubryce „Other income” wpisujesz przychód $12,000. Na rozliczeniu za rok 2017 wpisujesz w itemized deductions tyle, o ile twoje koszty przekraczają 2% twojego AGI ($10,000 – $1,000 = $9,000). Na rozliczeniu za rok 2018 odpisów nie masz żadnych.

Biznes: Przychód deklarujesz na Schedule C, a w koszty wpisujesz wszelkie wydatki poniesione na uzyskanie przychodu. Podatek dochodowy płacisz tylko od zysku netto, czyli od $2,000. Płacisz też składkę na Social Security i Medicare, w sumie 15.3%, co powiększa ci przyszłą emeryturę. Podatku dochodowego możesz uniknąć całkowicie przez wpłatę na program emerytalny przeznaczony dla przedsiębiorców SIMPLE IRA – do $12,500 w roku 2017 i 2018 plus $3,000 dla osób, które ukończyły 55 lat.

Uwaga: Na rozliczeniu za rok 2018 od przychodu zarobionego na własną rękę odpiszesz 20% tytułem odpisu dla struktur przepływowych (pass-through business income deduction), co sprezentowała nam ostatnia reforma podatkowa.

Wniosek

Od 1 stycznia 2018 jeszcze bardziej niż w przeszłości opłaca się traktować pracę na boku, nie jak hobby, ale jak biznes i uczciwie deklarować przychody i wydatki. Nie musisz działalności gospodarczej rejestrować, ale prowadź porządną księgowość, oddziel finanse firmy od prywatnych i staraj się coś zarobić. Porozmawiaj o tym ze swoim księgowym.

Elzbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  książek-poradników, m.in. książki pt. “Otwieram biznes”, “Praca w Ameryce”, „Podręcznik ochrony majątkowej”, „Powrót do Polski”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”.