Zasiłek dla bezrobotnych a wakacje

Pan Tomasz stracił pracę i uznał, że to dobra okazja, by zabrać dzieci do babci do Polski. Zaczęły się wakacje, a on sam dawno nie był na urlopie. Złożył więc wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, spakował walizki i odleciał z rodziną za Atlantyk. Czy był to dobry pomysł?

Kiedy na zasiłek dla bezrobotnych

Warto wyjaśnić, kiedy pracownik jest uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych. Musi on spełnić następujące warunki:

  1. stracić pełnoetatową pracę nie ze swojej winy,
  2. być gotowym, chętnym i zdolnym do legalnego podjęcia innej pracy,
  3. czynnie poszukiwać zatrudnienia,
  4. być ubezpieczonym na wypadek bezrobocia.

Ostatni punkt wymaga wytłumaczenia. Ubezpieczona jest osoba, która spełnia warunki określone prawem swego stanu, czyli przepracowała w ostatnim roku określony czas, zarabiając co najmniej pewną kwotę, od której pracodawca płacił składki na unemployment insurance.

Na przykład, przepisy Nowego Jorku wymagają, żebyś przepracował co najmniej 20 tygodni w ostatnich 52 tygodniach i zarobił co najmniej 1,600 dol., od których pracodawca płacił ubezpieczenie. W stanie Illinois powinieneś zarobić co najmniej 1,600 dol. w ostatnich 12 miesiącach, a w New Jersey – 7,300 dol. w ostatnich 12 miesiącach, albo pracować 20 tygodni w „okresie bazowym”. Jeżeli nie spełniasz tych warunków, możesz zakwalifikować się, jeżeli spełnisz warunki metod alternatywnych, które są bardziej skomplikowane. Poznaj stanowe przepisy. W Googlu wpisz „unemployment eligibility” oraz nazwę swego stanu.

Kiedy zasiłek nie przysługuje

Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje ci, jeżeli nie spełniasz któregoś z wyżej wyliczonych czterech warunków. Między innymi, nie dostaniesz świadczeń, jeżeli zwolniłeś się sam, zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, albo nie możesz podjąć zatrudnienia z powodu nielegalnego statusu imigracyjnego.

Będący na wakacjach pan Tomasz nie spełnia dwóch warunków: po pierwsze, nie poszukuje pracy, a po drugie, nawet gdyby ją znalazł, nie jest w stanie jej podjąć, bo przebywa poza granicami Stanów.

Bezrobotny na zasiłku ma obowiązek szukać pracy i ją podjąć, gdy ją znajdzie. Nie wolno wyjeżdżać na wakacje ani w odwiedziny za granicę. Jeżeli okoliczności zmuszają do wyjazdu, należy to zgłosić i zasiłek zawiesić.

„Mogę się zgłaszać przez telefon”

Procedura składania wniosku o zasiłek i wymogi jego utrzymania dyktowane są przepisami stanowymi. Przeważnie bezrobotny ma obowiązek co tydzień potwierdzać przez telefon albo przez Internet fakt, że pracy szuka i jeszcze jej nie znalazł. Niejeden bezrobotny uważa, że może to robić z karaibskiej plaży. Niestety, nie.

Faktem jest, że tysiące bezrobotnych wyjeżdża na odpoczynek zamiast szukać pracy. Szydło może wyjść z worka łatwo, bowiem w wielu stanach Departament Pracy jest w stanie stwierdzić, z jakiego adresu IP klient zgłasza cotygodniową „recertification” przez Internet, albo z jakiego numeru telefonu dzwoni. Departament Pracy uważa, że gdy bezrobotny pracy nie szuka, zasiłek mu się nie należy. Podlicza wtedy wysokość nadpłaty (overpayment) i domaga się jej zwrotu w jednej kwocie albo na raty. Należy sprawdzić przepisy w swoim stanie. Na sieci szukaj „unemployment overpayment” i nazwę swego stanu.

Zaległe wakacje

Fakt posiadania niewykorzystanych wakacji utrudnia otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych. W większości stanów (np. w Nowym Jorku) bezrobotny nie otrzyma zasiłku tak długo, jak otrzymuje wynagrodzenie za zaległe wakacje.

Gdy otrzymasz w jednej kwocie rekompensatę za zaległe wakacje, Urząd Pracy chce o tym wiedzieć – wyraźnie pyta o to na formularzu wniosku. Twój zasiłek zostanie opóźniony albo pomniejszony w zależności od stanowych przepisów.

Powrót z długich wakacji

Janina powróciła z Polski do Chicago po ponad rocznym pobycie. Nie może znaleźć pracy, więc chciałaby dostać zasiłek dla bezrobotnych. Czy jej się należy?

Odpowiedź brzmi: nie, bo pani Janina nie pracowała w ostatnim roku, więc przestała być ubezpieczona od bezrobocia. W stanie Illinois należy zarobić legalnie co najmniej 1,600 dol. w ostatnich 12 miesiącach. Legalnie – znaczy na czek rozliczeniowy, od którego pracodawca płacił ubezpieczenie od bezrobocia.

Wakacje na emeryturze

Emeryt – odbiorca świadczeń Social Security czy zakładowej pensji – ma prawo do pracy, a po jej niezawinionej utracie – do zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli pobierasz świadczenia Social Security i dorabiasz, a zostaniesz zwolniony i stajesz się uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych, to dostawanie emerytury cię nie dyskwalifikuje. Jak inni, masz obowiązek pracy i być gotowy do podjęcia nowego zatrudnienia. Tylko w stanach Illinos i Louisiana zasiłek jest pomniejszany odbiorcom Social Security. Gdy bezrobotny emeryt przestaje szukać pracy, bo wyjeżdża na wakacje, wtedy jak inni pracownicy traci prawo do zasiłku.

Przy okazji warto wspomnieć o wakacjach emerytów czy rencistów, którzy również dostają zasiłek SSI (Security Supplemental Income) oraz/albo ubezpieczenie Medicaid. Odbiorcy pomocy społecznej muszą zgłaszać wyjazd za granicę dłuższy niż 30 dni i na ten czas tracą prawo do SSI i Medicare. Po powrocie muszą o tę pomoc społeczną ponownie się ubiegać i dostaną ją dopiero po 30 dniach przemieszkanych w Stanach. Powinni też być gotowi wyjaśnić, skąd wzięli pieniądze na zagraniczne podróże.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem, „Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”, „Jak działa giełda”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wiele innych.