Zasiłek stymulacyjny a twoja sytuacja finansowa

Ustawa CARES z marca 2020 roku oraz ustawa Response and Relief Supplemental Appropriations Act of 2021 (w skrócie COVID Relief Act) z 27 grudnia minionego roku przyznały mieszkańcom Stanów Zjednoczonych finansowe wsparcie. Skoro ich celem jest pomoc Amerykanom w trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię oraz rozruszanie gospodarki, zasiłki nazywają się czekami (płatnościami) stymulacyjnymi albo pomocowymi. Zasiłki nie przychodzą do podatników tylko w formie czeków, lecz również w postaci kart debetowych, a najczęściej przelewem na konto bankowe, jeżeli podatnik podał Urzędowi Podatkowemu (IRS) jego numer.

Jeżeli nie otrzymałeś zasiłku stymulacyjnego, dowiedz się, czy ci się należał i jak go odzyskać wypełniając odpowiednio deklarację podatkową za rok 2020. Wyjaśnia to książka pt. Jak oszczędzać na podatkach, uaktualniona na rok 2021.

Zastrzyk gotówki

Ustawa CARES z marca 2020 roku przyznała uprawnionym Amerykanom zasiłki (Economic Impact Payment – EIP) w wysokości 1,200 dol., dwa razy tyle dla małżeństw oraz po 600 dol. na uprawnione dziecko. Kolejna ustawa COVID Relief Act zatwierdziła drugą rundę płatności: 600 dol. dla osób samotnych, 1,200 dla małżeństw i po 500 dol. na dziecko.

Otrzymana gotówka, jeżeli zostanie wydana, ma rozruszać gospodarkę i ratować miejsca pracy. Tylko w niektórych przypadkach zasiłek bywa zajęty na poczet niespłaconych długów. Czytaj dalej.

Zasiłek wolny od podatków

Kodeks podatkowy mówi, że płacisz podatki od „całego dochodu z dowolnego źródła”, chyba że jest on wyraźnie zwolniony lub wyłączony przez ustawę. To dość szeroka definicja, która najwyraźniej obejmowałaby pieniądze od rządu.

Istnieje jednak luka w prawie, która zwalnia płatności stymulacyjne od podatków. Ustawodawcy określili bowiem Economic Impact Payment (EIP) nie jako dochód, lecz jako zaliczkę na poczet kredytu podatkowego (advance payment of a tax credit). A kredyty podatkowe nie podlegają opodatkowaniu.

Zaległe długi

Banki i prywatni wierzyciele mogli zająć twój pierwszy zasiłek stymulacyjny za niespłacone należności. Ale to się zmieniło.

COVID Relief Act wyraźnie stanowi, że płatności pomocowe w drugiej rundzie nie podlegają zajęciu przez wierzycieli ani windykatorów. Nie można ich również stracić w postępowaniu upadłościowym.

Zaległe alimenty na dzieci

Jeżeli ktoś uchyla się od płacenia alimentów na dzieci (child suport), to może stracić pierwszy czek, ale nie drugi.

Ustawa Debt Collection Improvement Act z roku 1996 upoważnia IRS do ściągania zaległych alimentów na dzieci przez zajmowanie płatności federalnych przy pomocy programu zwanego Treasury Offset Program. Pierwsze zasiłki stymulacyjne były przejmowane na pokrycie alimentacyjnych długów.

Ale w grudniowej ustawie COVID Relief Act Kongres wyłączył drugie zasiłki stymulacyjne z Federal Offset Program, więc nie są one dłużnikom alimentacyjnym zabierane (garnished).

Pomoc społeczna

Osoby otrzymujące pomoc społeczną, w tym SSI, SNAP, WIC, TANF, są tak samo uprawnione do zasiłku pomocowego, jak wszystkie inne, pod warunkiem, że nikt nie rości ich na rozliczeniu podatkowym jako osoby będące na utrzymaniu.

Twój czek stymulacyjny nie jest uznawany za przychód, więc nie będzie liczył się przy określaniu uprawnienia do świadczeń społecznych, które otrzymujesz od rządu federalnego. Również zasiłek nie jest uznawany za majątek (asset) przez następne 12 miesięcy. W ten sposób Economic Impact Payments nie wpływają na świadczenia rządowe.

Wiele osób w domach starców ma wyznaczoną osobę lub instytucję, jako reprezentanta (Representative Payee) odbierającego rentę czy emeryturę SSA albo zasiłek SSI. Economic Impact Payment nie podlega nadzorowi tego reprezentanta i może być dowolnie wydany przez odbiorcę.

Przeprowadzka

Jeżeli przeprowadziłeś się ostatnio, a nie poinformowałeś o zmianie adresu ani IRS ani poczty, to list z IRS przepadł, albo został do IRS zwrócony. Najpierw sprawdź, czy zasiłek stymulacyjny został do ciebie wysłany.  Udaj się do witryny Get My Payment www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment i wstaw wymagane dane. Wpisz starannie swój numer Social Security, datę urodzenia i adres. Zobaczysz wtedy status pierwszej i drugiej płatności: dowiesz się, kiedy była planowana jej wysyłka, jej sposób (przelewem albo pocztą) oraz że wysłano ci list informacyjny EIP 1444.

W takim przypadku upomnij się o zasiłek na zeznaniu podatkowym za rok 2020. Również jak najszybciej zmień adres w IRS i na poczcie, w czym pomogą witryny https://www.irs.gov/filing/individuals/update-my-information oraz https://moversguide.usps.com/mgo-m.

Śmierć podatnika

IRS wysłał ponad 1 milion czeków stymulacyjnych pierwszej rundy do zmarłych osób. W drugiej rundzie błędów takich powinno być mniej. Po pierwsze, ustawa COVID Relief Act wyraźnie stwierdza, że każdemu, kto zmarł przed 1 stycznia 2020 r. zasiłek się nie należy. Zasadniczo osoby zmarłe są traktowane tak, jakby nie miały numeru Social Security. Pierwsza ustawa CARES nie zawiera podobnego zapisu.

Po drugie, IRS ma teraz dostęp do bazy danych osób zmarłych prowadzonej przez SSA – Social Security Death Index. Powinno to zmniejszyć liczbę pomyłek.

Poczta może cię powiadomić, kiedy nadejdzie czek

IRS śle stymulacyjne czeki albo karty płatnicze w zwykłych kopertach, które można łatwo uznać za pocztę śmieciową. Warto wiedzieć, że poczta amerykańska ma bezpłatną aplikację, która pomoże ci śledzić, gdzie znajduje się list od IRS i kiedy dokładnie może nadejść. W ten sposób, kiedy przyjdzie, nie wyrzucisz go przypadkowo do kosza, myśląc, że to niechciana poczta.

Informed Delivery to bezpłatna usługa, która polega na śledzeniu poczty od USPS, która automatycznie skanuje adresowane do ciebie listy i może słać ci mailem zdjęcie za każdym razem, gdy ma zostać dostarczony list z twoim imieniem i nazwiskiem – w tym druga płatność stymulacyjna. Automatyczny system skanuje tylko koperty do wielkości kartki papieru w trakcie ich automatycznego sortowania.

Pamiętaj, że aplikacja będzie ci pokazywać wszystkie nadchodzące listy zeskanowane przez pocztę, a nie tylko ten od Urzędu Podatkowego. Jeżeli stanie się uciążliwa, możesz ją anulować.

Na co przeznaczyć zasiłek

Czek możesz zdeponować na koncie w banku, środki na przedpłaconej karcie debetowej możesz przelać na swoje konto. Nie krępuj się zasiłku wydać, wszak jego celem jest pomóc w rozruszaniu gospodarki.

Ale specjaliści sugerują, że możesz postąpić mądrzej: stworzyć poduszkę finansową albo wpłacić na konto emerytalne i zainwestować na przyszłość.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników. m.in. „Jak oszczędzać na podatkach, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Podręcznik ochrony majątkowej”, „Powrót do Polski”  i wielu innych.