Zmiany dotyczące ITIN: IRS wstrzymuje zwroty podatku

W tym sezonie podatkowym tysiące imigranckich rodzin będzie zaskoczonych faktem, że IRS wstrzyma ich zwrot podatku, a nawet nakaże dopłatę. Powodem jest wygasanie numerów identyfikacji podatkowej ITIN. Oto, co powienieneś na ten temat wiedzieć.

Co się dzieje?

Zgodnie z Ustawą PATH Act of 2015,  amerykański urząd podatkowy (IRS) wprowadził istotne zmiany dotyczące programu ITIN. Numery identyfikacj podatkowej zaczynają stopniowo wygasać i należy je odnawiać.

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że numery ITIN są używane do masowych oszustw podatkowych. Pojawiły się fałszywe deklaracje podatkowe i nienależne zwroty podatków. Przedsiębiorczy osobnicy wpisują sobie dzieci na utrzymaniu i dostają hojne kredyty podatkowe (Child Tax Credit) idące w miliardy dolarów rocznie. Inspektorat Departamentu Skarbu (U.S. Treasury Inspector General for Tax Administration) odkrył między innymi, że ponad 90 tys. wniosków o ITIN przyszło z dziesięciu identycznych adresów, a ponad $16 milionów dolarów zwrotów podatkowych było wpłaconych na dziesięć kont bankowych. To tylko szczyt góry lodowej. Department Skarbu postanowił walczyć z nadużyciami i zarządził stopniowe wygasanie tych numerów i uważnie monitoruje ich odnawianie.

Przypomnienie

ITIN jest numerem identyfikacji podatkowej wydawany przez IRS dla osób, które nie są uprawnione do numeru Social Security (SSN), a mają w Stanach obowiązek podatkowy, albo są członkami rodziny amerykańskiego podatnika, np:

  • cudzoziemiec nierezydent (nonresident alien) zobowiązany do rozliczenia się z podatków, albo który złożył deklarację podatkową, by uzyskać zwrot przedpłaconych podatków.
  • cudzoziemcy zgłaszani jako współmałżonkowie na rozliczeniach.
  • cudzoziemiec nierezydent (nonresident alien), który składa wspólne zeznanie podatkowe z małżonkiem – obywatelem lub rezydentem USA,
  • cudzoziemcy zgłaszani jako osoby będące na utrzymaniu (dependents) na rozliczeniach podatkowych (na przykład dzieci podatnika).

Więcej o numerach ITIN, sposobach ubiegania się o nie, potrzebnych dokumentach itp. dowiedzieć się można z broszury: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf

Które numery wygasają

Wszystkie wydane numery ITIN tracą ważność stopniowo przez cztery lata. Jedna czwarta wydanych numerów wygasła 1 stycznia 2017 roku, druga część – z początkiem 2018 roku, a reszta – w roku 2019 i 2020. Oto numery, które już wygasły i powinny być odnowione:

  • Nieużywane numery. Unieważniane są automatycznie numery nie używane na federalnych deklaracjach podatkowych choćby w jednym z ostatnich trzech lat. W roku 2017 wygasły te nie używane w latach 2013, 2014 albo 2015, a w roku 2018 – te nie używane w latach 2014, 2015 albo 2016.
  • Starsze numery. Numery wydane przed rokiem 2013 wygasają stopniowo, nawet jeżeli były stosowane do podatkowych rozliczeń. W roku 2017 unieważniono numery mające środkowe cyfry 78 albo 79 (przykład: 9XX-78-XXXX), a w roku 2018 – te z cyframi 70, 71, 72 albo 80.

IRS wysyła do podatników listy na formularzu 5821, “You must renew your ITIN to file your tax returns“, aby poinformować ich o konieczności odnowienia numeru i obowiązujących w tym zakresie procedurach.

Co się stanie z wygaśniętym numerem

Jeżeli złożyłeś podatkową deklarację z wygaśniętym numerem, to IRS ją przyjmie i poinformuje cię o konieczności odnowienia numeru i poda instrukcje. Unieważni jednak istnienie osoby na utrzymaniu mającej ten ITIN (dziecko, małżonka), unieważni odpisy i kredyty podatkowe, przeliczy podatki i poinformuje cię o podwyższonej należności. Nie dostaniesz zwrotu nadpłaconych podatków do czasu odnowienia numeru.

Wygaśnięcie ITIN może powiększyć należność podatkową nawet o tysięce dolarów, gdyż rodzina traci odpis na osoby będące na utrzymaniu (dependents), traci Child Tax Credit czy American Opportunity Tax Credit.  Ażeby odzyskać te przywileje i dostać zwrot nadpłaconych podatków, albo należności tytułem Child Tax Credit, trzeba ITIN odnowić.

Jak odnowić ITIN

ITIN odnawia się przy pomocy formularza W-7, który możesz pobrać z Internetu: www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw7.pdf. Upewnij się, że jest to nowa wersja druku na rok 2016. W prawym górnym rogu zakreśl “Renew an existing ITIN“. Stare wersje nie mają tej opcji. Jeżeli tego nie zrobisz, to IRS założy, że ubiegasz się o nowy numer, stwierdzi, że na dane nazwisko numer był już przyznany, i wniosek odrzuci. Zwróć szczególną uwagę na wymagane dokumenty identyfikacyjne wnioskodawcy, a szczególnie dzieci, bo zmieniły się wymagania.

Dzieciom bez SSN mieszkającym w Stanach można odnowić ITIN i traktować je jako “dependents“, ale wtedy, gdy mają odpowiednie dokumenty. Z wnioskiem o odnowienie ITIN należy bowiem posłać kopie ważnego paszportu dziecka z datą przekroczenia granicy. Oprócz tego, dla dziecka poniżej lat 6 trzeba posłać dokumenty medyczne, pokazujące imię i nazwisko dziecka, jego datę urodzenia, oraz adres i numer telefony lekarza. Od dziecka w wieku szkolnym (poniżej 18 lat) IRS domaga się dokumentów szkolnych (school records), a od dzieci powyżej 18 lat – dokumentów szkolnych, umowy najmu mieszkania, wyciągu z konta bankowego itp., pokazujących imię, nazwisko i adres. Pełne informacje są tu: www.irs.gov/instructions/iw7/ch01.html.

Dzieci bez numeru Social Security mieszkające w Polsce nie mogą być uznane za “dependents” na amerykańskim zeznaniu rodziców i nie przysługują na nie odpisy ani kredyty podatkowe (Child Tax Credit).

Licencjonowane firmy rozliczające podatki mogą poświadczyć autentyczność kopii dokumentów. Wraz z osobą, której numer wygasa, odnowić ITIN mogą wszyscy członkowie jej rodziny. Przeczytasz więcej w broszurze  pt. Understanding Your IRS Individual Taxpayer Identification Number: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p1915.pdf.

Co robić teraz

Jeżeli nie posługujesz się numerem ITIN w roku 2017, to teraz nie musisz robić nic.

Jeżeli posłałeś już deklarację podatkową z wygaśniętym numerem, to nie szkodzi. Szybko numer odnów zgodnie z instrukcjami powyżej. Po kilku tygodniach dostaniesz dopowiedź – pismo CP565, Confirmation of your Individual Taxpayer Identification Number.

Gdy IRS otrzyma i sprawdzi twoją podatkową deklarację oraz dostrzeże wygaśnięty numer, to przyśle ci list (CP notice) informujący cię o powiększonej należności podatkowej. Wtedy odpisz, załączając pismo CP565 o odnowieniu numeru. IRS powinien przywrócić ci należne odpisy, kredyty, zwrócić nadpłacone podatki i wyjaśnić to listownie.

Sprawę możesz załatwić sam albo przy pomocy specjalisty podatkowego. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie amerykańskiego urzędu podatkowego IRS.gov.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. . „Jak oszczędzać na podatkach”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, “Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”, “Podręcznik właściciela domu“.