Jak pomóc polonijnym organizacjom i sobie samemu

Boże Narodzenie to nie tylko pora wymiany prezentów pod choinkę, lecz również okazja do wspomagania organizacji użyteczności publicznych. W roku 2015 Amerykanie dali rekordową kwotę: łącznie 264 miliarda dolarów, o 3.8 proc. więcej, niż w roku poprzednim. Warto, żebyśmy i my skorzystali z tej tradycji, by podtrzymać finansowo nasze polonijne instytucje, tym bardziej, że przepisy nam w tym pomagają.

Daj i oszczędź na podatkach

presentBądźmy hojni dla polonijnych organizacji, bo one potrzebują naszej pomocy. Darowizny dla odpowiednio zarejestrowanych organizacji charytatywnych są odpisem podatkowym. Amerykanie korzystają z tego skwapliwie. Badania The Motley Fool wykazały, że rodziny o dochodach rocznych (AGI) do 20,000 dol. dają instytucjom charytatywnym średnio 1,634 dol. rocznie, te zarabiające w przedziale od 20,000 do 50,000 dol. – 2,281 dol., w przedziale od 50,000 do 100,000 dol. – 2,877 dol., a te w przedziale od 100,000 do 200,000 dol. dają rocznie średnio 3,886 dol.

Mniejsze kwoty można podarować w gotówce, nawet bez żadnego poświadczenia (np. położyć pieniądze w kościele na tacę). Powyżej 250 dol. dowodem darowizny musi być nie tylko zrealizowany czek, ale również pisemne poświadczenie odbioru przez organizację.

Darować można nie tylko gotówkę, lecz również używaną odzież, sprzęty domowe, stary samochód itp. i odjąć ich szacunkową wartość od wymiaru podatku. Czytelnicy, którzy dają dużo i często, mogą sięgnąć po IRS Publication 561, Determining the Value of Donated Property (www.irs.gov/pub/irs-pdf/p561.pdf).

Uwaga: Opłaca się podarować walory, których wartość wzrosła: akcje, obligacje, nieruchomości, by uniknąć płacenia podatków od wzrostu kapitałowego (capital gain).

Kiedy odpiszesz darowiznę

Darowizny dla charytatywnych organizacji bywają odpisem tylko dla osób, których wyliczone odpisy (itemized deductions) przekraczają odpis standardowy (6,300 dol. dla osoby samotnej, 12,600 dol. dla małżeństwa; dodatkowo dla osób, które ukończyły 65 lat: po 1,250 dol. dla podatników w związku małżeńskim i 1,550 dol. dla samotnych w roku 2016).

Przykład: Para seniorów musi mieć wyliczone odpisy (itemized deductions) na kwotę ponad 15,100 dol., żeby móc odpisać sobie darowiznę dla organizacji charytatywnej. Ale jest inne wyjście: przekazanie darowizny bezpośrednio z konta IRA, co nazywa się Qualified Charitable Distribution.

Skorzystaj z Qualified Charitable Distribution

Każda kwota podarowana z IRA w ramach QCD jest odpisem podatkowym. Oto warunki, jakie muszą być spełnione by skorzystać z tego przywileju:

  • Ukończyłeś 70 i pół roku i jesteś zobowiązany do przymusowych wypłat (Required Minimum Distribution) ze swego konta IRA.
  • Darowizna spełnia warunki stawiane przez IRS: organizacja jest odpowiednio zarejestrowana, nie daje ci nic w zamiast za twoją darowiznę;
  • Czek wystawiony jest na organizację charytatywną, a nie na ciebie.
  • W danym roku jeszcze nie wypłaciłeś obowiązkowej dystrybucji. Jeżeli tak, to zastosuj ten manewr w przyszłym roku.

Podatku unikniesz dlatego, że twój bank na raporcie do IRS – druku 1099-R – poda, że kwota podlegająca opodatkowaniu jest niższa o bezpośrednio dokonaną charytatywną darowiznę.

Co to jest RMD

Wypłaty z kont IRA są obowiązkowe po osiągnięciu 70 i pół roku, co nazywa się Required Minimum Distribution (RMD).

Po osiągnięciu wieku 70 i pół roku wpłaty na konto IRA są zabronione, a nakazane wypłaty, nawet jeżeli pieniądze nie są ci teraz potrzebne. Za nie zrobienie minimalnej wypłaty grozi kara w wysokości 50 proc. kwoty, która powinna być wybrana.

Twoja pierwsza wypłata RMD musi być wzięta do 1 kwietnia w roku, w którym kończysz 70 i pół roku. Następnie wypłaty RMD mają być czynione do 31 grudnia każdego roku.

Jak zrealizować QCD w praktyce

Jeżeli spełniasz wyliczone powyżej warunki, to udaj się do swojego banku, poproś o wypłatę z IRA i o czek wystawiony na nazwę charytatywnej organizacji. Zajmij się tym jak najszybciej, bo bank może zechcieć przesłać ci ten czek pocztą, co spowoduje opóźnienie, a organizacja charytatywna powinna otrzymać darowiznę do końca grudnia, żeby była ona dla ciebie odpisem podatkowym na zeznaniu za rok 2016.

Banki mają obowiązek dopilnować, by klienci wiedzieli o wymaganej dystrybucji i jej dokonali.  Banki wysyłają formularz zwany IRA Distribution Request, na którym klient podaje swoje instrukcje. Można przeznaczyć część albo całość wymaganej wypłaty na charytatywną darowiznę, którą omawiamy w tym artykule.

Darowizny dla osób prywatnych

Warto wyjaśnić, że darowizny dla osób indywidualnych rządzą się innymi regułami i nie są odpisem podatkowym. Każdy z nas może dać innej osobie w Stanach do 14,000 dol. rocznie bez konieczności zgłaszania tego do IRS. Limit ten, zwany jest annual gift exclusion.

Jeżeli przekażesz komuś darowiznę przekraczającą w jednym roku 14,000 dol., to powinieneś ją zgłosić do Urzędu Podatkowego (Internal Revenue Service – IRS) na formularzu IRS Form 709 wraz ze swoim rocznym zeznaniem podatkowym. Podatku od darowizny nie płaci się teraz, dopiero po śmierci, jeżeli wartość twojej masy spadkowej pomniejszona o wszystkie nadwyżki darowizn przekroczy zwolnienie spadkowe przysługujące w roku śmierci. Zwolnienie spadkowe wynosi 5.45 miliona dol. w 2016 roku,  więc większość z nas nie musi zaprzątać sobie głowy podatkami od darowizn i spadków.

Rada: Jeżeli chcesz podarować dziecku większą kwotę, np. na zakup domu, to przekaż mu 14,000 dol. w tym roku i drugie tyle zaraz po 1 stycznia. Małżonkowie mogą podarować bez konsekwencji podatkowych dwa razy tyle.

Pamiętaj: Gdy darowizny dokonujesz czekiem, to data na nim musi być grudniowa, nawet jeżeli czek zrealizowany będzie w styczniu kolejnego roku.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in.. Jak działa giełda”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”, „Życie od nowa”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”. 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com.