Spadek czy darowizna z Polski

Pan Mariusz z Nowego Jorku odziedziczył po rodzicach w Polsce $130,000, które spoczywają na jego koncie w banku w Białymstoku. Prawnik w Polsce załatwił wszelkie formalności. Pan Mariusz chce sprowadzić te pieniądze do Stanów i pyta, jakie grożą mu z tego powodu konsekwencje.

Odbiorca spadku czy darowizny powinien rozważyć, czy obowiązują go jakieś obowiązki raportowe i podatkowe. Zacznijmy od tych pierwszych.

Obowiązki raportowe

Darowizny i spadki powyżej $100,000 w danym roku otrzymane od osób z zagranicy powinny być zgłaszane do IRS na formularzu IRS Form 3520 – Annual Return to Report Transactions with Foreign Trust and Receipt of Certain Foreign Gifts. Po przekroczeniu tego limitu podatnik musi zadeklarować każdą darowiznę i spadek większe niż $5,000. Ofiarodawców nie trzeba identyfikować.

Darowizny od zagranicznych trustów, korporacji i spółek partnerskich muszą być zadeklarowane, jeżeli ich wartość przekracza kwotę $14,165 w roku 2011, która jest co roku waloryzowana. Na formularzu trzeba zidentyfikować jednostki, które są ofiarodawcami.

Za zaniedbanie zgłoszenia dużych spadków czy darowizn z zagranicy, może grozić kara w wysokości 25% otrzymanej kwoty. Dlatego też, jeżeli w przyszłości ktoś zechce wyjaśnić nadmiar niezadeklarowanej gotówki darem z zagranicy, Urząd Podatkowy zechce zobaczyć formularz 3520.

Przepisy raportowe mają na celu ograniczenie oszustw podatkowych prowadzonych przy pomocy zagranicznych firm, trustów i osób. W razie otrzymania większej kwoty warto zachować dokumenty poświadczające jej pochodzenie, na wypadek ew. zapytań Urzędu Podatkowego.

Obowiązki podatkowe

Amerykański odbiorca darowizny czy spadku, pochodzących tak z USA jak i z Polski, nie płaci żadnych podatków federalnych. Powodem jest fakt, że w myśl amerykańskich przepisów, obowiązki podatkowe spoczywają na darczyńcy czy spadkodawcy, a nie na odbiorcy.

Co do podatków stanowych, to podatek nakładany na odbiorcę spadku czy darowizny nazywa się inheritance tax. W większości stanów (w tym w Nowym Jorku) nie ma tych podatków, a jeżeli istnieje, to nie dotyczy najbliższej rodziny.

O podatkach od darowizn i spadków można przeczytać w książce pt. Jak chować pieniądze przed fiskusem oraz Planowanie spadkowe.