Walczmy o SPRAWIEDLIWE SOCIAL SECURITY!

CO NOWEGO: Wielu polskich emerytów, którzy pobierają emeryturę czy rentę w Polsce, jest zaskoczonych, że emerytura Social Security jest im pomniejszana. Dzieje się to za sprawą przepisu zwanego Windfall Elimination Provision. Pora sprzeciwić się tej praktyce i domagać się SPRAWIEDLIWEGO SOCIAL SECURITY. Wyślij stąd petycję do swoich reprezentantów w Washingtonie! 

Oto link do Legislative Action Center  gdzie można znależc swoich kongresmanów i senatorów oraz posłac do nich maila. Warto jednak przeczytac poniższy artykuł, by wiedziec dlaczego.

Dlaczego Social Security nie jest SPRAWIEDLIWE dla imigrantów

WEP pomniejsza renty i emerytury tym odbiorcom, którzy również pracowali poza systemem Social Security: za granicą albo dla federalnej, stanowej czy lokalnej administracji. Warto przeczytać broszurę Windfall Elimination Provision: http://www.ssa.gov/pubs/10045.html.

WEP nakazuje stosowanie innej, mniej korzystnej formuły naliczania Social Security dla pracowników, którzy osiągnęli wiek 62 lat lub stali się niepełnosprawni po 1985 roku i po raz pierwszy zaczęli pobierać inną (np. polską) emeryturę po 1985 roku. Odbiorcom polskich emerytur czy rent WEP pomniejsza świadczenia Social Security maksymalnie do połowy świadczeń polskich albo do $395 (w roku 2013), w zależności od tego, co jest mniejsze.

Przykład: Jan Kowalski dostaje $1,000 emerytury Social Security oraz zaczął pobierać 900 złotych emerytury ZUS (ok. $300). SSA pomniejszy mu Social Security o $150.

Pomniejszanie Social Security wyjaśnione jest w książce pt. WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków, a łączenie polskich i amerykańskich emerytur, zostało opisane w dokładnie w książce Emerytura polska i amerykańska.

Choć WEP został wprowadzony w roku 1985 i dotyczy ok. 6 milionów Amerykanów, jest on szczególnie niesprawiedliwy dla imigrantów, bo dotkliwie pomniejsza ich niewielkie emerytury. Pracownicy rządowi krzywdzeni są nie tylko przez WEP, ale również przez Government Pension Offset, który obcina rodzinne renty ich małżonkom i wdowom.

Pora sprzeciwić się przepisowi, który pozbawia nas ciężko wypracowanej emerytury. Pora waliczyć o SPRAWIEDLIWĄ SOCIAL SECURITY.

Daj znać swoim reprezentantom w Washingtonie, że Polonia nie zgadza się tym przepisem i domaga się jego usunięcia.

SPRAWIEDLIWE SOCIAL SECURITY: Social Security Fairness Act

Od 2009 roku w Kongresie czeka na zatwierdzenie Social Security Fairness Act (Ustawa o sprawiedliwym Social Security), która ma anulować uprzykrzone Windfall Elimination Provision oraz Government Pension Offset. Projekt ustawy przedstawiany był w roku 2009, 2011 i w roku 2013 jako H.R. 1795. Wnioskodawcą jest republikanin, Representative Rodney Davis z Illinois. Jak poprzednie, i ta propozycja została odesłana go komisji House Ways and Means. Tekst ustawy i informacje o jej statusie są tu:www.govtrack.us/congress/bills/113/hr1795.

Tylko zdecydowana presja wyborców może sprawić, że ustawa ta ujrzy światło dzienne i zostanie zatwierdzona.

Oto co trzeba zrobić

Poślij maila albo list do swojego kongresmana i senatorów. Wyjaśnij, że jako wyborca jesteś za SPRAWIEDLIWYM SOCIAL SECURITY i domagasz się, by Kongres zatwierdził Social Security Fairness Act.

  • Kliknij na link poniżej wiodący do Legislative Action Center, skąd można posłać petycję.
  • Wstaw swój numer kodu pocztowego, a pojawi się lista polityków reprezentujących twój dystrykt wyborczy.
  • Wybierz formę maila, bo witryna listów dobrze nie drukuje.
  • Dokonaj dowolnych zmian w treści petycji – możesz np. skopiować tekst zawarty poniżej.
  • Podpisz list swoim nazwiskiem
  • Wstaw swoje dane personalne.
  • Odhacz ptaszki, jeżeli nie chcesz znaleźć się na liście adresowej.
  • Kliknij na „Preview message”, żeby sprawdzić swoją petycję.
  • Klinik na „Send message”.

Link do Legislative Action Center  jest tu. Witryna należy do National Education Association, zrzeszenia szkolnych pracowników, którzy również mają Social Security obcinane przez WEP i GPO i domagają się ich zniesienia.

Tekst petycji do Washingtonu jest tu: Można go skopiować i wkleić zamiast petycji przygotowanej przez NEA.

Inaczej: Można list posłać mailem bezpośrednio ze strony internetowej każdego polityka.

Warto też przyłączyć się do akcji prowadzonej przez http://www.ssfairness.com/.