Baza danych o podejrzanej działalności

Poufne: Informacje o wszystkich dużych i podejrzanych mniejszych operacjach finansowych (na formularzach SAR) z całego kraju spływają do FinCEN i nanoszone są w specjalnej komputerowej bazie danych. Zadaniem specjalistów tam zatrudnionych jest znalezienie brudnych pieniędzy i wytropienie przestępców, a także ludzi uchylających się od płacenia podatków. Gdy inspektorzy znajdą brudne pieniądze, wówczas mogą nie dopuścić do transakcji, a w ściganiu przestępców skorzystać z pomocy policji, prokuratury, kontrolerów skarbowych czy FBI.

hiding-moneyCurrency Transaction Reports (CRT) gromadzone są przez IRS w bazie danych Currency and Banking Retrieval System (CBRS). Jest ona prowadzona w Internal Revenue Service Detroit Data Center. CBRS może być używana przez inspektorów finansowych do robienia brudnych pieniędzy, a również przez kontrolerów bankowych, by sprawdzić, czy banki stosują się do obowiązków raportowych. Więcej o Financial Crimes Enforcement Network można dowiedzieć się z witryny www.fincen.gov.

Nie jest trudno ukryć kilka tysięcy dolarów, natomiast schowanie paruset tysięcy nastręcza dużo kłopotów.

Przykład: Pan Adam z Detroit rozwiódł się z żoną po 5 latach burzliwego współżycia. Rozwód był bardzo trudny i bolesny, gdyż żona walczyła o prawo do opieki nad dzieckiem i o każdego dolara z ich wspólnego majątku. Zaraz potem Adam uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu i rok po rozwodzie dostał $150,000 rekompensaty. Odszkodowanie nie podlegało opodatkowaniu, niemniej zależało Adamowi na tym, by żona nigdy się o nim nie dowiedziała, gdyż zaczęłaby się domagać podziału majątku. Prawnik powiedział Adamowi, że żona nie ma już podstaw do roszczeń, ale Adam wolał nie ryzykować.

Po otrzymaniu czeku na $150,000 Adam zdeponował go na swoim koncie oszczędnościowym w Chase Manhattan, po czym postanowił dyskretnie przenieść je na inne konta w taki sposób, by żona nigdy ich nie wytropiła, nawet drogą sądową. Wiedząc o obowiązkach raportowych, Adam zaczął pieniądze stopniowo wybierać po $9,000 gotówką. Za gotówkę wykupywał stopniowo w różnych miejscach przekazy pieniężne, po czym wpłacał je na inne swoje konto i konto otwarte na nazwisko siostry. Po miesiącu operację zakończył z poczuciem dobrze spełnionej roboty. Gdy następnym razem zaszedł do banku, by wybrać $1,000 na bieżące potrzeby, kasjerka zaprowadziła go do kierownika oddziału. Ten poinformował go, że na jego temat został sporządzony protokół Suspected Activity Report i wręczył Adamowi kopię.

Więcej na ten temat przeczytać można w książce pt. Jak chować pieniądze przed fiskusem.