COBRA: ubezpieczenie zdrowotne po odejściu z pracy

Obawiasz się straty pracy, gdyż utracisz również ubezpieczenie zdrowotne, potrzebne ci dla ciebie i rodziny? Powinieneś wiedzieć, że niezależnie od sposobu rozstania z pracodawcą należeć ci się może ubezpieczenie zwane COBRA.

MedsConsolidated Omnibus Reconciliation Act (COBRA) z 1985 roku upoważnia pracowników zakładów z 20 lub więcej zatrudnionymi, do zatrzymania ubezpieczenia zdrowotnego na 18 miesięcy po zwolnieniu się z pracy. Jeżeli w momencie ustania stosunku pracy kwalifikujesz się do otrzymywania renty inwalidzkiej Social Security – możesz otrzymywać ubezpieczenie przez dodatkowe 11 miesięcy, czyli w sumie przez 29 miesięcy.

Ile zapłacisz

COBRA wymaga, aby pracownik pokrywał pełen koszt ubezpieczenia (nawet jeżeli uprzednio część czy nawet całość opłacana była przez pracodawcę) plus 2% na pokrycie wydatków administracyjnych. Osoby niepełnosprawne płacić muszą 150% w trakcie przyznanych im dodatkowych 11 miesięcy. COBRA pokrywa nawet przez 36 miesięcy ubezpieczenie małżonka pracownika w przypadku śmierci pracownika, rozwodu lub separacji.

Przestroga: W trakcie pracy potrącano ci tylko $50 miesięcznie na ubezpieczenie zdrowotne. Teraz okazało się, że za Cobrę musisz płacić $500 miesięcznie. Uważasz, że to pomyłka lub oszustwo i zamierzasz iść do działu kadr, by zrobić awanturę. Stop. Nie ma tu żadnej pomyłki, po prostu twój pracodawca pokrywał większość kosztów, a ty – tylko symboliczne $50. Chociaż koszt ubezpieczenia wzrósł da ciebie bardzo, pamiętaj, że za taką samą polisę wykupioną indywidualnie zapłaciłbyś jeszcze więcej.

Jak załatwić Cobrę

Wniosek o ubezpieczenie zdrowotne Cobra możesz złożyć w przeciągu 60 dni od czasu ustania zatrudnienia, czyli nawet już po twoim odejściu. Przedsiębiorstwa mają obowiązek poinformować pracowników o ich prawach do Cobry w przeciągu 14 dni, ale wiele tego nie czyni. Inicjatywę musisz więc okazać sam i nie liczyć na to, że firma powie ci, co robić.

Nie spodziewaj się entuzjazmu w dziale pracowniczym, gdy poprosisz o ubezpieczenie COBRA, gdyż wymaga ono dużo pracy administracyjnej. Mały zakład może nie mieć doświadczenia z tym ubezpieczeniem. Nie daj się namówić na prostszą polisę, np. ubezpieczenie tylko od wypadków, gdyż choruje się częściej niż miewa wypadki.

Utrata prawa do Cobry

Tracisz prawo do ubezpieczenia, jeżeli:

  1. staniesz się uprawniony do Medicare, państwowego ubezpieczenia medycznego dla ludzi starszych,
  2. twój były pracodawca zaprzestanie ubezpieczania pracowników lub
  3. wykupisz inną polisę.

Tu należy zaznaczyć, że jeżeli nowa polisa wyznacza okres oczekiwania przed płaceniem za leczenie pewnych schorzeń (waiting period), ubezpieczenie COBRA może pokryć te koszty i możesz ją zatrzymać do czasu jej wygaśnięcia.

Gdzie dowiedzieć się więcej

Poświęconą programowi COBRA broszurę można otrzymać bezpłatnie, jeżeli napisze się pod adresem U.S. Department of Labor Pension and Welfare Benefits Administration, Room N-5658, 200 Constitution Ave., N.W., Washington, DC 20210, tel. 1-202-219-8776.

Ubezpieczeniu Cobra poświęcona jest witryna pod adresem www.cobrahealth.com orazhttp://www.dol.gov/ebsa/faqs/faq_consumer_cobra.html

Jeżeli nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, masz dzieci, a zarabiasz niewiele, pomoże ci Children’s Health Insurance Program (CHIP). Witryna www.childrendefence.org opisuje programy ubezpieczeniowe dla dzieci w poszczególnych stanach. W Nowym Jorku zadzwoń pod numer 1-718-714-5828.

Więcej dowiesz się z książki pt. Ochrona zdrowia w USA.