Dlaczego Roth IRA dla dziecka

Czy planujesz dać swemu dziecku czy wnukowi pieniądze, ale nie chcesz, żeby młodzian wydał je zbyt szybko? Rozwiązaniem może być założenie dziecku konta Roth IRA, które ma liczne zalety. Przeczytaj, czy jest to rozwiązanie dla ciebie.

Chociaż emerytura nie jest przedmiotem zainteresowania dzieci, konta emerytalne są znakomitym miejscem do złożenia oszczędności dziecka na długie lata. Warunkiem jest posiadanie przez dziecka przychodu z pracy (earned income).

Jeżeli maluch sprzedawał w lecie lemoniadę, mył samochody, czy pomagał rodzicom w ich biznesie, to ekwiwalent jego zarobków można włożyć na konto emerytalne, gdzie pieniądze będą procentować bez podatków.

Co to jest Roth IRA

ira-nesteggProgram emerytalny Roth IRA to wersja indywidualnego programu emerytalnego IRA (Individual Retirement Account), nazwana od nazwiska pomysłodawcy, senatora Williama Rotha.

W odróżnieniu od tradycyjnego konta IRA, wpłaty na Roth IRA nie są odpisami podatkowymi, ale dziecko odpisów nie potrzebuje, bo miewa przeważnie tak mały przychód, że podatków nie płaci wcale. Dlatego dla młodych ludzi konto Roth IRA jest o wiele korzystniejsze od tradycyjnego IRA.

Jedną z zalet Roth IRA jest fakt, że podatki od zysków są zupełnie zniesione, a nie tylko odroczone, jak w przypadku innych programów emerytalnych. Ażeby mieć zyski całkowicie wolne od podatku, należy trzymać pieniądze w Roth IRA co najmniej przez 5 lat. Swoje wpłaty natomiast można wybierać w każdej chwili bez kary. Narosłe na koncie zyski, wybrane przed ukończeniem 59.5 roku, są obłożone 10-procentową karą.

Na Roth IRA można wpłacać nawet po ukończeniu 70.5 roku i nie ma obowiązku wybierania ich po osiągnięciu tego wieku (w odróżnieniu od typowego IRA).

Ile można wpłacić?

Na konto Roth IRA można obecnie wpłacić do $5,000 rocznie ($6,000 dla osób po pięćdziesiątce), ale nie więcej niż wyniosły zarobki (earned income) danej osoby. Obowiązują limity przychodu, ale powyżej stu tysięcy dolarów na rok, więc nie stanowią przeszkody dla naszych milusińskich.

Przykład: Twój synek wyprowadzał psa sąsiadów, za co zarobił $400 w ciągu roku. Możesz otworzyć synowi konto Roth IRA, wpłacić tam tę kwotę, a w to miejsce dać dziecku $400 z twojej kieszeni.

Na IRA jak również Roth IRA mogą wpłacać nie tylko dorośli, ale również i dzieci, pod warunkiem że w danym roku pracowały i miały zarobki.

Dlaczego Roth IRA a nie tradycyjne IRA

Kochający rodzice czy dziadkowie powinni byś świadomi faktu, że tradycyjne konto IRA ma dla dzieci poważne wady. Oto co się dzieje, jeżeli wybierzesz dla malucha tradycyjne IRA.

Wiemy, że dziecko nie ma przychodu, więc wpłata na IRA nie jest odpisem. Wybranie tradycyjnego IRA dla dziecka powoduje zmarnowanie tej ważnej zalety.

Ważna różnica czeka nas w przyszłości, gdy młodzian zechce pieniądze z konta wybrać. Wypłata pieniędzy z tradycyjnego IRA podlega opodatkowaniu, a wypłata z Roth – nie. Również inaczej nakładane są kary za wczesną likwidację konta.

Przykład: Konto IRA. Twój nastolatek kosił trawę sąsiadów, a ty wpłacałeś jego zarobki na konto IRA, w sumie $5,000, które przez lata urosły do $6,000. Teraz syn ma 21 lat, pracuje i chce pieniądze wybrać na zakup samochodu. Kwota $6,000 zostanie mu dodana do dochodu podlegającego opodatkowaniu, do czego dojdzie 10% kary za przedwczesne zlikwidowanie konta. Federalne plus stanowe podatki oraz kara mogą w sumie pochłonąć jedną czwartą wybranej kwoty albo więcej, w zależności od wysokości rocznego przychodu syna. W ten sposób założenie konta IRA minęło się ze swoim celem.

Przykład: Konto Roth IRA. Oto co się dzieje, jeżeli syn miał konto Roth. Syn może wybrać $5,000 w każdej chwili, bez kar i bez podatków, tak, jakby to było konto oszczędnościowe. Jeżeli konto istniało 5 lat lub dłużej, to bez podatków może również wybrać zyski ($1,000). Syn zapłaci tylko 10% kary od przedwczesnego wybrania zysków (early withdrawal penalty, $100, bo 10 procent od $1,000). 10-procentowej kary unika się tylko wtedy, gdy trzyma się zyski na koncie do wieku 59.5 roku.

Swoje wpłaty można wybrać z konta Roth IRA w każdej chwili bez karnych i podatkowych konsekwencji.

Wady oszczędzania na nazwisko dziecka

Jakkolwiek składanie przez dziecko pieniędzy na jego indywidualnym koncie uczy je oszczędności i samodzielności, to pomniejsza szanse na otrzymanie pomocy studenckiej.

Konto emerytalne dla dziecka ma sens wtedy, gdy rodzice są na tyle zamożni, że dziecko nie będzie się kwalifikować do otrzymania pomocy studenckiej, albo wtedy, gdy dziecko na studia iść nie zamierza. Jeżeli junior planuje ubiegać się o pomoc studencką, to powinien wydać pieniądze trzymane na własnych kontach przed 1 stycznia roku, gdy jest w 11-tej klasie średniej szkoły. Więcej przeczytasz w książce pt. Jak ułatwić dziecku życiowy start.

Gdzie otworzyć konto

Nie wszystkie instytucje finansowe pozwalają na otwarcie konta emerytalnego dla dzieci (minor Roth IRA account). Upewnij się, że bank czy fundusz powierniczy nie wymaga minimalnej wpłaty i nie będzie pobierał rocznych opłat.

Konto zostanie otwarte na rzecz nieletniej osoby, ale dorosła osoba (custodian) musi podpisać wniosek. Po osiągnięciu 18 lat, dziecko staje się osobą dorosłą i właścicielem swego konta emerytalnego.

Rada: Udaj się do Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Ma ona ciekawe produkty dla dzieci:http://pl.psfcu.com/files/File/broszura.pdf

Ucz dziecko skrzętności i patriotyzmu.

Elżbieta Baumgartner