Tańsze zakupy, gdy uczeń wraca do szkoły

„Back to school” – przypominają nam reklamy w prasie i telewizji. Czy obawiasz się, że zakupy szkolnych rzeczy dla dzieci nadwyrężą twój budżet? Niekoniecznie, jeżeli uwzględnisz kilka poniższych sugestii.

Zacznij w domu

Pora udać się do sklepu z listą otrzymaną ze szkoły? Czy musisz kupić wszystko wyliczone przez nauczycieli? Wcale nie. Najpierw przejrzyj, co dzieci mają w domu. Piórniki, długopisy, linijki, temperówki nie muszą być wymieniane co roku. Powtórnie można użyć zeszyty, które mają zapisane tylko kilka pierwszych kartek, bo wystarczy te kartki wyrwać. Rodzina może używać długopisy czy ołówki, które bywają rozdawane przez biznesy jako reklamówki.

Nasze maluchy powinny rozumieć, że kieszenie rodziców nie są bez dna i że obowiązuje zasada zdrowego rozsądku.

Korzystaj z wyprzedaży

Dzieci szkolneSklepy starają się ściągać klientów, oferując kilka najpotrzebniejszych rzeczy po sztucznie zaniżonych cenach. Poczekaj, aż Staples, CVS, Office Max, Walmart, a nawet spożywcze supermarkety zaczną oferować zeszyty, kredki, skoroszyty za ułamek normalnej ceny.

Niektóre sklepy oferują „price matching” – spuszczą cenę, jeżeli pokażesz reklamę danego towaru po niższej cenie.

Pamiętaj, by kupować tylko to, co jest potrzebne, a nie to, co jest właśnie na wyprzedaży.

Korzystaj z „podatkowych wakacji”

Przed rozpoczęciem roku szkolnego wiele stanów oferuje „podatkowe wakacje” (sales-tax holiday), czyli okres, kiedy podatek od sprzedaży jest zawieszony. Dowiedz się, kiedy przypada on w twoim stanie. Pomoże witryna www.taxadmin.org/fta/rate/sales_holiday.html. W niektórych rejonach oszczędzisz nawet do 10%.

Podręczniki

Książki w szkołach podstawowych i średnich były dla uczniów bezpłatne, ale cięcia budżetów lokalnych administracji spowodowały, że rodzice muszą ponosić coraz większą część szkolnych kosztów. Podręczniki uniwersyteckie były i są bardzo kosztowne.

Oszczędzisz sporo, jeżeli unikniesz kupowania nowych podręczników. W www.Campusbooks.com,www.abebooks.com, www.alibris.com i wielu innych internetowych sklepach możesz nabyć książki używane, wynająć książki na jeden semestr, a także sprzedać niepotrzebne tomy.

Witryna www.textbookmedia.com proponuje książki w wersji elektronicznej PDF, a nawet do czytania na iPhone czy iPod Touch.

Amazon.com, największa amerykańska internetowa księgarnia, ma dział poświęcony podręcznikom, gdzie można kupić/sprzedać nowe i używane książki.

Komórka dla juniora

Wielu rodziców czuje się bezpiecznie, jeżeli ich dziecko, nawet kilkuletnie, nosi ze sobą poze domem telefon komórkowy. Niestety, komórka kosztuje. Nawet jeżeli dodasz dziecko jako użytkownika do swojego planu, to wydasz wraz z podatkami przeciętnie $70 miesięcznie, co urasta do prawie tysiąca dolarów rocznie.

Rada: Jeżeli telefon ma służyć tylko do komunikacji w razie potrzeby, a nie jako modny gadget, to oszczędzisz znacznie, jeżeli wybierzesz przedpłacony telefon (prepaid). Przyjrzyj się firmie Tracfone (www.tracfone.com), która oferuje przedpłacone programy telefoniczne. Za $100 możesz kupić serwis na cały rok i 600-900 minut.

Inaczej: Rzadko używasz swoją mądrą komórkę, a junior marzy o „smartfonie”? Daj swój telefon dziecku, a sam weź przedpłacony tani serwis np. od Tracfone. Może nawet uda ci się zatrzymać swój numer telefonu. Rodzina oszczędzi kilkaset dolarów rocznie.

Naucz dziecko rozsądnego używania smartfona, po czym uczyń je odpowiedzialnym za nadmierne rachunki. Potrąć mu ewentualną nadwyżkę z kieszonkowego, co sprawi, że będzie rozmawiał, czy ściągał dane z Internetu, rozważnie.

Uwaga: Ustaw telefon tak, żebyś dostał wiadomość, gdy junior nadużywa minut czy SMS-ów, zanim rachunek urośnie niebotycznie.

Laptop

Laptop albo tablet to kolejny poważny wydatek, który znacznie zredukujesz, jeżeli kupisz sprzęt z „otwartego pudelka” albo odnowiony (refurbished).

Open box special” – to oryginalny produkt, który został zwrócony do sklepu w krótkim czasie po zakupie z powodów innych niż usterki techniczne. Sprzęt jest nowy, tylko niechciany, a zniżka wynieść może od 10 do 30% pierwotnej ceny. Czasami sprzęt „z otwartego pudełka” ma taką samą gwarancję, jak nowy, czasami – tylko 30 dni. Upewnij się.

Refurbished” to towar odnowiony/zreperowany przez sklep lub producenta. Każdy zapewnia, że wszystkie produkty są poddawane rygorystycznemu systemowi kontroli jakości, naprawiane w razie potrzeby i przepakowywane. Odnowiony sprzęt jest na gwarancji. Jakość gwarancji zależy od wiarygodności gwarantora oraz od jej warunków.

Każdy duży sklep czy producent chce pozbyć się odnowionego sprzętu, przeważnie na Internecie. Na przykład, Best Buy (www.BestBuy.com) ma dział „Refurbished” w swoim internetowym „Outlet Center”; Apple.com ma „refurby” w „Special Deals”. W innych sklepach internetowych wpisz w okienku „Szukaj” słowo „refurbished” i nazwę sprzętu.

Podpisz rzeczy dziecka

Zamieść imię i nazwisko dziecka na jego rzeczach, a zmniejszysz prawdopodobieństwo ich zgubienia. Do oznaczenia ubrań użyj permanent marker.

Nie brakuje w sieci sklepów, gdzie możesz zamówić niezmywalne naklejki, naszywki czy wprasowanki, które łatwo jest umieścić na buty, przybory szkolne, sprzęt sportowy, pudełka śniadaniowe, książki, zeszyty i zabawki. Przydadzą się w podróży, w przedszkolu i szkole.

W sieci szukaj „personalized labels” albo „kids clothing labels”.

Elzbieta Baumgartner