Gdy musisz szybko jechać do Polski

Mieszkasz w Stanach, dostałeś wiadomość, że umiera ktoś bliski i musisz uporządkować sprawy finansowe rodziny. Albo nadarza się okazja kupna domu w Polsce, na którą długo czekałeś. Wiele innych powodów może sprawić, że musimy nagle jechać na dłuższy czas do Polski. Oto najważniejsze sprawy, które które w takiej sytuacji trzeba pośpiesznie załatwić. Warto o nich wiedzieć i zająć się nimi z wyprzedzeniem.

Miej ważny paszport

Upewnij się, że posiadasz amerykański paszport ważny co najmniej pół roku, w przeciwnym razie będziesz mieć problemy z powrotem do USA. Możesz odnowić paszport ekspresowo w przeciągu kilku dni. Dowiedz się szczegółów w witrynie amerykańskiego Departamentu Stanu: http://travel.state.gov/passport.

Jedź na paszporcie polskim, jeżeli zamierzasz być w Polsce dłużej niż 90 dni, bo Amerykanie muszą się ubiegać o Polską wizę, jeżeli zamierzają być w Polsce dłużej niż 90 dni. Odnowianie paszportu może zająć do dwóch miesięcy, bo będzie drukowany w Polsce.

Jeżeli twój poprzedni paszport utracił ważność przed 1 stycznia 2002 roku i nie posiadasz ważnego polskiego dowodu osobistego, konsul zażąda przedłożenia decyzji wojewody potwierdzającej posiadanie obywatelstwa polskiego.

Jeżeli w nagłym przypadku potrzebujesz paszportu pilnie, konsulat może wydać ci paszport tymczasowy, który pozwoli na wjazd do Polski. W Polsce wyrobisz sobie polski paszport na miejscu, pod warunkiem, że masz stosowne papiery.

Weź potrzebne dokumenty

Wyjazd do Polski wiąże się z załatwieniem różnych spraw: spadkowych, majątkowych, biznesowych. Weź ze sobą dokumenty, które mogą być pomocne: akty urodzenia, małżeństwa, rozwodu itp. Jeżeli są to dokumenty amerykańskie, to będziesz je musiał umiejscowić (zarejestrować) w Polsce, czyli wpisać do aktów stanu cywilnego w miejscu swojego ostatniego zameldowania w Polsce, a w razie jego braku –  w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie.

Przy okazji: Będąc w Polsce, daj do przetłumaczenia amerykańskie dokumenty – zapłacisz mniej niż w Stanach. Warto przedłużyć w Polsce swój polski paszport, bo zapłacisz znacznie mniej niż w USA.

Płać rachunki na odległość

Jeżeli rachunki za prąd, gaz, czynsz czy spłaca pożyczkę hipoteczną oplacasz automatycznie, to nie musisz się kłopotać. Osoby regulujące rachunki przez Internet mogą to czynić z każdego punktu na kuli ziemskiej. Natomiast ci, którzy nadal ślą czeki pocztą powinni przedpłać rachunki na kilka miesięcy naprzód, albo poprosić kogoś o ich regulowanie. Jeżeli tego nie zrobią, to po powrocie do domu zastaną prąd, gaz i telewizję kablową odłączoną.

Zawieś subskrypcje

Za granicą nie będziesz używał swojej amerykańskiej komórki, bo nabędziesz polską. Rozważ zawieszenie serwisu telefonicznego (suspension of service). Dowiedz się w swojej firmie, jak oto uczynić i ile przez to oszczędzisz. W niektórych firmach zawieszenie serwisu obniża koszt posiadania komórki do ok. dziesięciu dolarów na miesiąc.

Zawieś również telewizję kablową oraz prenumeratę czasopism. Jeżeli zostawiasz pusty dom czy mieszkanie, to poproś na poczcie o wstrzymanie twojej korespondencji (https://holdmail.usps.com/holdmail).

Elzbieta Baumgartner