Jak tanio zwiedzać świat (II): Podróże

W poprzednim artykule pt. „Jak tanio zwiedzać świat: Darmowe noclegi” wyjaśniłam, jak znaleźć całkowicie bezpłatne noclegi dzięki internetowym serwisom takim jak www.CouchSurfing.org, BeWelcome.org czy dzięki programowi wymiany pomocy (Help Exchange). W tym numerze opiszę, jak tanio podróżować.

Carpooling

Pomysł carpooling powstał w Stanach w czasie kryzysu paliwowego w latach siedemdziesiątych i nadal jest popularny wśród osób dojeżdżających do pracy. Carpooling to nie autostop, lecz „wypełnianie auta”, polegające na udostępnianiu wolnego miejsca w samochodzie innym osobom i dzieleniu się kosztami dojazdu. Carpooling stosują osoby dojeżdżające do pracy, a także studenci wracający do domu na wakacje. Zaletą jest obniżenie kosztów podróży, większy komfort niż w przypadku podróżowania komunikacją zbiorową oraz możność korzystania ze specjalnych pasów dla pojazdów wiozących co najmniej 2 czy 3 osoby.

Idea carpooling-u rozwinęła się szczególnie w Europie, gdzie paliwo jest znacznie droższe. Można znaleźć strony, w których możemy znaleźć ogłoszenia: www.carpoolworld.com, czy www.carpooling.pl.

Na przykład www.carpoolworld.com ma 790 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i dziesiątki tysięcy aktywnych ogłoszeń. Chcesz dostać się z Nowego Jorku do Richmond, VA, zarejestruj się, wstaw te dane w przeszukiwarce witryny i sprawdź, czy ktoś jedzie w tym kierunku.

Autostop

Przy okazji słowo na temat autostopu. Hitchhiking nie jest nielegalny w USA, tylko mało popularny. Nie wolno zatrzymywać samochodów tam, gdzie zabronione: na autostradzie, na przystankach autobusowych, na skrzyżowaniach i wszędzie tam, gdzie samochodom stawać nie wolno. Z reguły kierowcy niechętnie zabierają nieznanych podróżnych. Panuje opinia, że samotne dziewczyny-autostopowiczki same „proszą o kłopot”.

Dobrym miejscem do znalezienia kierowcy, który zechce cię podwieźć, jest stacja benzynowa przy autostradzie.

Dobre wskazówki na temat autostopu w Stanach znajdziesz w Wikitravel:  http://wikitravel.org/en/Tips_for_hitchhiking.

Kolej

Chcesz włóczyć się po kraju przez dłuższy czas? Możesz kupić bilet linii kolejowej Amtrak zwany USA Rail Pass, ważny przez 30 dni na 10 podróży. Obecnie miesięczny bilet kosztuje $499 (czasami bywa 100-dolarowa zniżka), a zalet podróży koleją jest wiele. Możesz spać w pociągu i oszczędzić na hotelach, a ponadto stacje kolejowe mieszczą się w środku miasta, więc odpada konieczność dojazdów do centrum, jak w przypadku przylotu na lotnisko. Poczytaj o warunkach i restrykcjach: https://www.amtrak.com/USARailPass.

Podróże koleją są szczególnie dogodne w Europie. Więcej informacji znajdziesz tu: https://www.acprail.com/rail-passes.

Autobus

Najtańsze bywają podróże autobusami, np. firmy Greyhound, www.greyhound.com. Stacje autokarów Greyhound znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. Niestety, Grayhound zaprzestał dawania letnich zniżek.

W Stanach Zjednoczonych działa wiele dyskontowych przewoźników autobusowych: Megabus, Fixbus, Peter Pan, Ourbus i inne. Pomiędzy miastami na wschodnim wybrzeżu można jeździć za kilkadziesiąt dolarów, a przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można znaleźć bilet nawet za symbolicznego dolara.

Połączenia autobusowe na terenie całego kraju różnych firm znajdziesz dzięki witrynie www.gotobus.com.

Wynajem samochodu

Na rynku wypożyczania samochodów panuje duża konkurencja, więc przy odrobinie starań można znaleźć okazyjne ceny. Samochód znajdziesz przy pomocy wielu turystycznych witryn: Orbitz, Expedia, Priceline, Agoda itd. Witryna Kayak.com umożliwia porównanie ceny wynajmu samochodów w różnych wypożyczalniach, a na mapie pokazuje ich lokalizację i ceny, co bardzo ułatwia wybór.

Jeśli zarezerwujesz mały samochód popularnej klasy ekonomicznej, auta te bywają wysprzedane. W takim przypadku otrzymasz upgrade bez dodatkowych kosztów. Zwykle możesz zmienić rezerwację na lotnisku, jeśli nie otrzymasz podwyższenia klasy. Pamiętam, że przed laty zabrakło dla mnie małego samochodu, jaki zamówiłam, więc dostałam wypasionego mercedesa. Była to ze strony wypożyczalni niedźwiedzia przysługa, bo nie miałam doświadczenia w prowadzeniu tak dużego wozu.

Czasami znacznie lepszą cenę można uzyskać w wypożyczalni samochodów, która nie znajduje się na lotnisku lecz w mieście. Porównaj.

Przyjrzyj się też ofertom zamieszczonym na Turo.com, gdzie prywatni właściciele wystawiają do wynajmu swoje auta taniej, bo bez pośrednika. Niektórzy podstawią ci samochód na lotnisko czy pod hotel za darmo, inni pobierają za to opłatę.

Oferty z ostatniej minuty

Chcesz pojechać statkiem z Miami na Bahamas na pięć dni (cztery noce) za 300 dol. od osoby? Zatrzymać się w pięknym hotelu/kasynie w Las Vegas za 40 dol.? Przejrzyj oferty z ostatniej minuty (last minute offers) podawane przez witryny podróżne takie jak Orbitz, Expedia, Groupon Gateways. Zarejestruj się, a witryny pokazywać będą pakiety wakacyjne z przelotem z twego miejsca zamieszkania.

By skorzystać z okazji, musisz być elastyczny, gotów pojechać w różne miejsca w dowolnym czasie. Nie każdy z nas ma taki luksus. Zobaczysz, że w lecie największe upusty cenowe są na południu, a w zimie – na północy (z wyjątkiem rejonów narciarskich).

Czasem oferty są nieco zwodnicze – podają ceny bez podatków za usługi z najniższej półki – ale warto się nim przyjrzeć. Na przykład do zadziwiająco niskiej ceny hotelu w Las Vegas dodawana jest również „opłata resortowa” (resort fee) w wysokości 40-45 dol. Ponadto, zastanów się, czy naprawdę chcesz z plecakiem jechać do Nevady czy Arizony w lecie, gdy jest tam 110 stopni Farenheita?

Zorganizowane wycieczki

Wydaje się, że samodzielna podróż będzie tańsza od wycieczki zbiorowej. Otóż nie zawsze.

Na sieci można znaleźć sporo firm, które oferują naprawdę tanie wycieczki. Przykładem jest www.taketours.com, gdzie dwudniowa wycieczka z Nowego Jorku albo New Jersey do Niagara Falls kosztuje 144 dol. Trzydniowa wycieczka z Nowego Jorku/New Jersey do Waszyngtonu, Filadelfii i Niagary kosztuje ok. 231 dol. na osobę, gdy podróżuje para, a 190 dol. na osobę dla trójki. Wliczone są w to noclegi, przejazdy autokarem i przewodnik. Czasami, gdy kupisz dwa miejsca, trzecie jest bezpłatne. Cena nie zawiera biletów wstępu i zwyczajowych napiwków. Duży autobus będzie pełny pasażerów, hotele średniej jakości, ale samemu za taką cenę takich tras nie przejedziesz.

Podobne oferty ma www.tours4fun.com. Ciekawe niedrogie wycieczki mogą oferować polonijne agencje podróży.

Gdzie dowiedzieć się więcej

Lonely Planet nie tylko wydaje znakomite przewodniki, ale również ma na swojej witrynie forum, gdzie podróżni dzielą się swoimi doświadczeniami.  Kopalnią informacji jest też http://wikitravel.org.

Kolejny artykuł z tej serii, o tym, jak oszczędzić na biletach lotniczych jest tu: https://poradniksukces.com/wp/jak-latac-tanio.

Szerokiej drogi!

Elzbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu  książek-poradników, m.in.: „Życie od nowa. Jak uporządkować problemy w urzędach”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.