Gdy chcesz się przenieść do innego banku

Jeżeli masz dosyć swojego banku, możesz się przenieść do innego, który bardziej ci odpowiada. Banki, które oferują najlepsze konta oszczędnościowe, terminowe, money market oraz najlepsze produkty kredytowe można znaleźć w Internecie pod adresem www.bankrate.com. Powodem wyboru banku bywa często wygoda. Oto co należy uczynić, żeby zamknąć konto w jednej instytucji, a otworzyć w drugiej.

bank_4Niegdyś zamiana banku była prosta: czekaliśmy, aż zrealizowały się wszystkie czeki i zostały nam odpisane odsetki za ostatni miesiąc, po czym zabieraliśmy swoje pieniądze do innej instytucji, która w nagrodę dawała nam opiekacz do chleba.

W dzisiejszych skomputeryzowanych czasach zmiana banku może być bardziej kłopotliwa. Oto krótkie wskazówki:

  • Zastanów się, czy możesz zamknąć konto. Jeżeli masz kartę wydaną przez bank, zabezpieczoną stanem konta (secured credit card) nie możesz zamknąć konta bez zrezygnowania z karty. Również uwiązane są osoby mające w banku pożyczkę, której raty są odciągane bezpośrednio z konta. Jednak nikt nam nie zabroni posiadania dwóch kont.
  • Przestroga: W dwóch instytucjach będziemy musieli utrzymać minimalne saldo, spore utrudnienie dla wielu klientów.
  • Otwórz nowe konto, zanim zamkniesz stare. Przekonasz się, że pozbycie się starego konta zajmie sporo czasu, a w międzyczasie będziesz potrzebował wypisywać czeki. Patrz przestroga powyżej.
  • Skieruj wypłaty poborów na nowe konto (paycheck). Jeżeli urząd Social Security czy inne instytucje wpłacają ci świadczenia, poinformuj je o zmianie banku. Zrób to co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.
  • Poinformuj o zmianie banku wierzycieli, czyli wszystkie instytucje, które automatycznie pobierają płatności z twego konta: fundusze powiernicze gdzie masz program automatycznego inwestowania, firmy ubezpieczeniowe pobierające miesięczne składki, kompanię telefoniczną, elektrownię, gazownię, wierzycieli, u których masz pożyczkę hipoteczną czy samochodową.
  • Poczekaj na zwrot podatków, jeżeli na zeznaniu podatkowym zleciłeś IRS przelanie nadpłaconych podatków na konto w banku.
  • Poinformuj o zmianie banku fundusze powiernicze i domy maklerskie, jeżeli na podaniu wstawiłeś konto w banku w celu dokonywania bezpośrednich transferów. Jeżeli zapomnisz, nie będziesz mógł dokonać szybkiej transakcji.
  • Upewnij się, że spłynęły wszystkie twoje wystawione czeki. Czasami ludzie nie prędko je deponują. Warto odczekać kilka tygodni niż narażać się na kompromitację.
  • Unikaj transferu konta. Lepiej wybrać pozostałe pieniądze w gotówce i zanieść je do nowego banku niż zlecić wykonanie transakcji między instytucjami, bo może być kosztowna. Natomiast transfer dużych kwot może być lepszym wyjściem przez wzgląd na bezpieczeństwo.
  • Upewnij się, że została zamknięta linia kredytu (line of credit), jeżeli taką miałeś na koncie, a biuro kredytowe o tym poinformowane. W przeciwnym razie twoja kartoteka kredytowa będzie wykazywać możność zaciągnięcia pożyczki, co pomniejsza twoją zdolność kredytową.

Jak widać, obecnie zamiana banku wiąże się z dużymi kłopotami i czasem nie warto przez nie przechodzić dla uzyskania ułamka procenta więcej lub oszczędzenia paru dolarów na opłatach. Ale zawsze warto przenieść się do Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (www.naszaunia.com)  z powodu patriotyzmu, solidarności czy dlatego, że ma znakomite produkty i miłą, polską obsługę.