Jak uniknąć kolejek w Disney World

Disney World i inne parki Orlando są przedmiotem marzeń każdego dziecka. W tym artykule przekażę Państwu swoje doświadczenia, które pomogą znacznie skrócić czas oczekiwania w kolejkach do popularnych atrakcji w tych parkach.

Koniecznie poza sezonem

Ażeby dobrze się bawić w Orlando, jedź tam wtedy, gdy jest chłodno i poza sezonem. Najchłodniej, najspokojniej i najtaniej jest tam od listopada do lutego. W marcu zaczynają już rosnąć ceny i temperatura na termometrze. Koniecznie unikaj okresu bożonarodzeniowego, ostatniego tygodnia listopada (Thanksgiving) i wiosennych wakacji (spring break). Tłumy są wtedy nieznośne, a ceny wysokie. Okres letnich wakacji nie jest dobry ze względu na upały, dużą wilgotność i deszcze. Idealny jest Presidents’ Week – ostatni tydzień lutego, gdy wiele szkół daje uczniom wolny tydzień.
disney_worldWeź urlop, gdy szkoła jest zamknięta przez jeden dzień w tygodniu. Dziecko straci tylko 4 dni szkoły, co nie powinno stanowić problemu.

Unikanie tłumów jest ważne dlatego, że głównymi atrakcjami parków Disney i Universal są różne karkołomne kolejki (roller coasters). W spokojne dni oczekuje się na wstęp do nich 5-15 minut, a w dni ruchliwe nawet półtorej godziny. Jeżeli nie wybierzesz pory przyjazdu przezornie, to po zapłaceniu $70 od osoby za wstęp do parku spędzisz dzień stojąc w ogonkach i przebijając się przez tłumy.

Wstawaj rano

Podstawowym warunkiem udanego pobytu w lunaparku jest wczesny przyjazd. Wszystkie parki są otwierane o 9 rano i wtedy kolejki są najkrótsze. Najbardziej ruchliwe jest wczesne popołudnie. Godzina przed zamknięciem parku jest znowu spokojna, bo odjeżdża wiele rodzin z małymi dziećmi i często kolejek nie ma wcale.

Strategia: Spytaj strażnika przy wejściu, jaka atrakcja jest najpopularniejsza i tam udaj się od razu. Nie zaczynaj od atrakcji położonej przy bramie wejściowej, gdyż będzie najbardziej oblężona. Odwiedź ją po południu, gdy ludzie zaczną wychodzić. Nie trać czasy na spacery i rozglądanie się. Idź prosto do najpopularniejszych atrakcji i korzystaj z nich zanim przyjdą tłumy. Spacerować, pić kawę będziesz wtedy, gdy inni będą stali w godzinnych kolejkach.

Bilety ekspresowe

Wszystkie action parks w Orlando mają przepustki ekspresowe (express passes). Nie kosztują one nic. Przy danej atrakcji szukasz automatu z napisem “Express Passes Distribution”. Przesuwasz swój bilet przez czujnik, a automat wyrzuca przepustkę upoważniającą do wejścia poza kolejką w określonym godzinnym przedziale czasowym. Niestety, na dany bilet możesz mieć tylko jedną przepustkę. Następną uzyskasz dopiero wtedy, gdy wykorzystasz pierwszą albo dwie godziny po jej wygaśnięciu. Zważywszy, że przepustki wystawiane są z wyprzedzeniem godziny lub dwóch, w ciągu dnia możesz skorzystać co najwyżej z trzech.

Przykład: W Islands of Adventure (Universal) ekspresowe przepustki zaczyna się wydawać dopiero o 11:00 przed południem. Przed automatami koło najpopularniejszego roller coasterzwanego Spiderman kolejki formują się na długo przed tą godziną. O 11:30 dostaniesz przepustkę na 2:00 po południu, a wkrótce brakuje ich całkowicie. Oczekiwanie w normalnej kolejce (standby line) wynosi przeciętnie godzinę, do dwóch w szczycie sezonu.

Strategia: Rodzice mogą uzyskać przepustki dla dzieci na swoje bilety i pozwolić im pojeździć samodzielnie. Rodzina z jednym dzieckiem może wybrać trzy przepustki na trzy różne atrakcje i pozwolić dziecku na trzy przejażdżki. Zjazdy najbardziej obleganymi kolejkami mogą przyprawić każdą dorosłą osobę o mdłości, więc wielu rodziców chętnie zrzeknie się tej przyjemności.

Pamiętaj: Małe dzieci nie są wpuszczane na roller coasters. Muszą one główkami sięgnąć do oznaczonej linii. Wymagany wzrost podany jest w broszurze informacyjnej.

Kolejka dla samotnych

Przy każdym roller coaster pytaj o kolejkę dla samotnych (singles’ line). Rodziny w tej kolejce godzą się na rozbicie i jazdę oddzielnie. Ludzie w singles’ line wypełniają wolne miejsca. Na przykład wagoniki roller coaster mają po 2 krzesełka. Trzyosobowa rodzina zajmie dwa rzędy, a pozostałe miejsce zajmie “samotna” osoba. Singles’ line posuwa się szybko: gdy ludzie w głównej kolejce czekają pół godziny, ci w singles’ line – może tylko parę minut.

Pamiętaj: Zawsze pytaj o kolejkę dla samotnych, bo bywa ona nieoznaczona. Korzystając z niej oszczędzisz mnóstwo czasu, a i tak twoja rodzina będzie jechać w sąsiednich wagonikach. Przejażdżka trwa tylko minutę lub dwie, więc co za różnica obok kogo się siedzi.

Child swap

Masz dwoje dzieci: duże oraz malutkie, które nie kwalifikuje się do jazdy w większości roller coasters. Co robić wtedy? Czy jedno z rodziców musi zawsze rezygnować z przejażdżek, by opiekować się maluchem? Czy opiekun malucha musi stać drugi raz w ogonku, jeżeli chce skorzystać z atrakcji? Nie. Rozwiązaniem jest tzw. child swap albo (baby swap). Rodzina stoi w kolejce tylko raz. Podczas gdy np. ojciec jedzie ze starszakiem, matka czeka a maluchem w specjalnym pomieszczeniu. Ojciec ze starszakiem wraca specjalnym wejściem do swap room, gdzie zamienia się obowiązkiem z matką. Matka wpuszczana jest poza kolejką. Tajemnica: starsze dziecko może spróbować przejechać się jeszcze raz.

Czekasz w kolejce z dzieckiem, ale sam nie chcesz jechać? Mówisz o tym pomocnikowi, a ten przepuści Cię przez swap room, żebyś czekał po drugiej stronie przy wyjściu.

Gdy pieniądze nie stanowią problemu

Nie masz nic przeciwko zapłaceniu $300-$400 za pokój hotelowy? Zatrzymaj się w Hard Rock Hotel położonym na terenie parku Universal. Gdy wykupisz bilety do parku, to za okazaniem hotelowej karty-klucza wpuszczany będziesz do ekspresowych kolejek na terenie dwóch parków Universal: The Islands of Adventure i Universal Studios. Jako specjalny gość zostaniesz również wpuszczony do parku o godzinę wcześniej i będziesz mógł rozkoszować się nim bez tłumów.

Hard Rock Hotel oferuje czasami ciekawe pakiety wakacyjne: np. 3 noce w hotelu wraz z przelotem za ok. $600 od osoby. Zapytaj o szczegóły swego agenta podróży.

Udanych wakacji w Disney World życzy Państwu

Elżbieta Baumgartner

2009