“Pożyczka” z konta emerytalnego

“Pożyczka” z konta emerytalnego

Pytanie pani Lidii  z New Jersey: “Proszę o wyjaśnienie następującej kwestii. Czy 60 dniowa pożyczka z konta IRA nadal wiąże się z 20 % podatkiem przy zwrocie? Jest to kwota raczej drakońska, nawet uwzględniając zwrot przy podatkach. Czy są jakieś ograniczenia? Czy pożyczka “pod zastaw” konta IRA, jest regulowana wewnętrznymi przepisami danego banku/unii kredytowej? W moim banku podano kilka diametralnie różnych wersji pożyczek “pod zastaw”.

Odpowiedź: Pani Lidio! Oficjalnie, nie ma czegoś takiego, jak “pożyczenie” pieniędzy z konta IRA, jest tylko luka w przepisach. Podatnik, który chce przenieść swoje IRA do innej instytucji (transfer) albo na inny program emerytalny (rollover) to po wybraniu pieniędzy ma 60 dni na ich zdeponowanie. Podatnicy wykorzystują tę lukę, by zaciągać bezprocentowe i bezpodatkowe pożyczki. W razie wybrania pieniędzy z IRA (wystawienia czeku na nazwisko właściciela), bank może wstrzymać i odprowadzić do Skarbu Państwa 20% zaliczki podatkowej (withholding), dzięki której byłoby łatwiej płacić podatki wiosną przyszłego roku.

ira-nesteggGdy pod koniec roku będzie Pani rozliczać swoje podatki, to tę zaliczkę wstawia Pani na zeznaniu jako zapłacony podatek, co zmniejszy Pani podatki do zapłacenia albo zwiększy zwrot podatkowy (tax refund). Jeżeli natomiast pieniądze nie zostaną na IRA zwrócone, to wtedy dłużna jest Pani podatki dochodowe od wybranej kwoty (plus 10% kary za wybranie pieniędzy przed ukończeniem 59.5 roku), a zaliczka podatkowa będzie stanowić ich część.

Jak uniknąć 20-procentowej zaliczki? Jeżeli nie chce Pani, by bank zaliczkę potrącił, to wystarczy wypełnić w banku formularz zwany IRA Withholding Election Form. Inna metoda: Gdy celem likwidacji (czy pomniejszenia) konta jest przelanie środków na inne kwalifikujące się konto emerytalne, to unikniemy zaliczki, jeżeli czek zostanie wystawiony na instytucję finansową, albo jeżeli instytucje załatwiły transfer między sobą.

Jeśli chodzi o pożyczkę “pod zastaw” konta IRA, to takowa nie istnieje w żadnym banku, bowiem przepisy jej zabraniają.